Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za zniszczenie muralu

Data publikacji 12.09.2013

Świdniccy policjanci zatrzymali 25-latka z Trawnik, który będzie odpowiadał za umieszczenie na muralu w Trawnikach treści o charakterze antysemickim. Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, znieważenia miejsca upamiętnienia zdarzenia historycznego oraz zniszczenia mienia. Za te przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Wczoraj do policyjnego aresztu trafił 25-letni mieszkaniec gminy Trawniki. Mężczyzna podejrzany jest o zdewastowanie trawnickiego muralu przez naniesienie na niego treści antysemickich. Do zdarzenia doszło w nocy z 5 na 6 maja bieżącego roku. Wtedy to sprawca  przez zamazanie farbą i umieszczenie rysunku przedstawiającego gwiazdę Dawida na szubienicy zniszczył umieszczone na murach ogrodzenia w Trawnikach murale. Swoim zachowaniem naruszył też przepisy kodeksu karnego dotyczące publicznego znieważenia ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz znieważenia miejsca upamiętniającego zdarzenie historyczne.

Malowidła z muralu przedstawiały dzieje z historii obozu zagłady w Trawnikach. Materialna wartość strat to kwota około 3,5 tysiąca złotych. Wartość kulturowa, jak podkreślali zawiadamiający, jest nie do ocenienia.

W tej sprawie policjanci przeprowadzili wiele czynności procesowych, a także badań kryminalistycznych. W efekcie te wszystkie działania doprowadziły do 25-letniego mieszkańca gminy Trawniki. Wczoraj mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Nie przyznał się winy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Dzisiaj 25 latek trafi do prokuratury, gdzie zapadną decyzje w zakresie stosowania wobec niego  środków zapobiegawczych.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony