Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Psy służbowe szkolą się w Poznaniu

Data publikacji 12.10.2007

Siedemnastu przewodników psów szkoliło się od poniedziałku na terenie Poznania. Wczoraj swe umiejętności ćwiczyły na terenie jednej z miejskich zajezdni. Zajęcia praktyczne to jeden z etapów ponad czteromiesięcznego szkolenia psów do wyszukiwania narkotyków prowadzonego w Centrum Szkolenia Policji Zakładu Kynologii w Sułkowicach.

Szkoła w Sułkowicach szkoli przewodników psów do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok oraz psów patrolowo - tropiących. Od lipca policjanci wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi szkolą się w poszukiwaniu narkotyków. Przez kilka dni w Poznaniu, labradory, owczarki, teriery i cocker -spaniel przechodziły intensywny trening w różnych miejscach miasta i obiektach. Psy szukały zapachu narkotyków w halach targowych, obiektach PKP i w wagonach poznańskich tramwajów.

Wczoraj psy spisywały się bezbłędnie. Za każdym razem znajdowały narkotyki ukryte zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz wagonów tramwajowych. Jak podkreślają instruktorzy z Zakładu Kynologii, którzy prowadzą szkolenie, psy muszą nauczyć się odnaleźć zapach w każdej przestrzeni i obiekcie. Sprawcy przestępstw często ukrywają narkotyki w nadzwyczaj dziwnych i bardzo pomysłowych miejscach. Doskonale wyszkolony pies potrafi pracować również w miejscach, w których różne czynniki rozpraszają jego uwagę. Są to zadymione i zatłoczone pomieszczenia, a także miejsca w których naturalny instynkt psa mógłby uniemożliwić odnalezienie narkotyku (sklepy spożywcze, kuchnie i inne pomieszczenia z żywnością).

Psy szkolone do wyszukiwania narkotyków, w przeciwieństwie do innych psów specjalistów, mają za zadanie dokładnie wskazać miejsce ukrycia środków odurzających. W przypadku ukrycia materiałów wybuchowych, pies wskazuje takie miejsce siadając. Psy do wyszukiwania narkotyków miejsce znaleziska dokładnie musi zaznaczyć. Za odszukanie właściwego zapachu pies zawsze dostaje nagrodę. Jest to aport, pochwała przewodnika i chwila zabawy.

Każdy pies służący na co dzień w policji, musi przejść podstawowe przeszkolenie, zdać egzamin i uzyskać atest, który zwykle wydawany jest na rok. Po tym okresie psy wracają do Sułkowic na kilkudniowy test, na których sprawdza się umiejętności psów. Pozytywne zaliczenie takiego sprawdzianu daje atest na kolejny rok.

Policjanci, którzy opiekują się swymi psami mówią, że to ciężka i żmudna praca. Ale nikt chyba nie ma wątpliwości, że to właśnie dzięki psom i ich dobrze wykształconemu przez naturę zmysłowi, wspomagana jest codzienna praca Policji.

Film Psy służbowe szkolą się w Poznaniu


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Psy służbowe szkolą się w Poznaniu (format flv - rozmiar 4.53 MB)

Powrót na górę strony