Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

6 osób zatrzymanych pod zarzutami korupcji

Data publikacji 19.09.2013

Grupę przestępczą działającą na terenie jednostki wojskowej w Malborku rozbili policjanci wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej. Łącznie zatrzymano 6 osób odpowiedzialnych za ustawianie przetargów w jednostce w wyniku których wojsko płaciło za usługi, których nie otrzymywało. Chodzi o zamówienia warte blisko 7 milionów złotych. Zatrzymanym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj nad ranem 130 policjantów i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wkroczyło do bazy wojskowej na terenie Malborka, prywatnych mieszkań i obiektów firmowych. W sumie przeszukali ponad 40 budynków. Zabezpieczyli szereg dokumentów, komputery, dyski twarde i pamięci przenośne.

Od ponad półtora roku policjanci z Malborka wspólnie z policjantami z komendy wojewódzkiej w Gdańsku oraz żołnierzami Żandarmerii Wojskowej z Elbląga rozpracowywali działanie zorganizowanej grupy przestępczej. Z zebranych do tej pory informacji wynika, że część z jej członków to żołnierze i pracownicy cywilni odpowiedzialni za ochronę obiektów i informacji niejawnych w jednostce, reszta to przedstawiciele firmy ochraniającej jednostkę.

Jak wynika z informacji zebranych przez policjantów i żandarmów, członkowie grupy ustawili przetarg związany z ochroną obiektów jednostki. Zapisy w zamówieniu publicznym były tak skonstruowane, by wygrała je konkretna firma. Dzięki temu zamówienie warte blisko 7 milionów złotych otrzymała firma, która nie spełniała odpowiednich standardów. Tym samym jednostka nie była w odpowiedni sposób chroniona.

W zamian za przymykanie oka w trakcie kontroli, przedstawiciele firmy m.in. przekazywali korzyści majątkowe, a także zatrudniali w niej członków rodzin wojskowych odpowiedzialnych za nadzór nad firmą. Tym samym przez blisko dwa lata wojsko płaciło firmie za usługi, których ta de facto nie wykonywała lub wykonywała w znacznie ograniczonym zakresie.

Wojskowym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Usłyszeli m.in. zarzuty dotyczące udziału w grupie przestępczej oraz przyjmowania łapówek. Przedstawicielom firmy grozi do 8 lat więzienia za wręczanie łapówek oraz udział w grupie przestępczej.

(KWP w Gdańsku / mj)

Film 6 osób zatrzymanych pod zarzutami korupcji

Opis filmu: korupcja, łapówki

Pobierz plik 6 osób zatrzymanych pod zarzutami korupcji (format mp4 - rozmiar 6.76 MB)

Powrót na górę strony