Akcja CBŚ: przechwycono nielegalne substancje farmakologiczne
Ponad milion złotych były warte nielegalne substancje, którymi handlował mężczyzna zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze. Niedopuszczone do handlu środki farmakologiczne trafiały na poznański rynek i okolice - zdaniem policjantów mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. 26-latkowi, który je sprzedawał, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Kilka miesięcy temu policjanci z CBŚ zauważyli, że na terenie Poznania i okolic pojawiają się niedopuszczone do handlu sterydy anaboliczne, a także środki wspomagające odchudzanie oraz erekcję. Okazało się, że stał za tym 26-letni mężczyzna pochodzący z województwa mazowieckiego, który działał pod przykrywką legalnie zarejestrowanej firmy zajmującej się importem fiolek, zatyczek, opakowań i substancji chemicznych. Swoich klientów znajdował na forach internetowych poświęconych sportom siłowym czy fitnessowi. Mężczyzna cały czas prowadził sprzedaż, kiedy CBŚ skontaktowało się z prokuraturą i uzgodniło jego zatrzymanie.
W mieszkaniu nielegalnego handlarza znaleziono ponad 65 tysięcy tabletek, kilka tysięcy fiolek i ampułek z płynnymi specyfikami, ponadto masę tabletkową służącą do produkcji farmaceutyków. To ostatnie pozwalało podejrzewać, że mężczyzna jest nie tylko handlarzem, ale i producentem - śledczy przeszukali zatem kolejne mieszkanie, które należało do rodziny zatrzymanego. Tam znaleziono tabletkarkę, mieszalnik do chemikaliów, puste fiolki i opakowania, a także podrobione hologramy i numery licencyjne.
Wszystkie znalezione substancje były niedopuszczone i niezarejestrowane, skutecznie jednak imitowały produkty prawdziwych firm. Śledczy podkreślają, że zebrane specyfiki mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Wartość zabezpieczonych środków szacuje się na ponad milion złotych – biorąc pod uwagę ceny rynkowe, czyli takie, za ile sprzedawał swe produkty zatrzymany.
26-latek, po doprowadzeniu do prokuratury rejonowej w Gostyniu, usłyszał zarzut nielegalnego wprowadzania środków farmakologicznych do obrotu, zarzut narażenia na utratę życia lub zdrowia oraz zarzut prania pieniędzy. Za tego typu przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
(KWP w Poznaniu / ak)