Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani sprawcy fałszywych alarmów bombowych

Data publikacji 27.09.2013

Wrocławscy policjanci zatrzymali 22-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego. Mężczyzna jest podejrzany o wywołanie fałszywego alarmu w jednej z firm na terenie Wrocławia. Podczas prowadzonych działań z budynku ewakuowanych zostało ok. 500 osób. Natomiast funkcjonariusze z komendy stołecznej ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wywołanie wczoraj w Warszawie 4 fałszywych alarmów bombowych.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto zatrzymali 22–letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego, podejrzanego o wywołanie 25 września br. fałszywego alarmu o podłożeniu bomby w jednej z firm znajdującej się na ulicy Braniborskiej.

Po otrzymaniu informacji o podłożeniu materiałów wybuchowych została ona natychmiast przekazana do wszystkich służb ratowniczych oraz do zarządcy budynku, który podjął decyzję o ewakuacji osób znajdujących się w środku, a także w budynkach obok. Na miejscu pojawiły się Policja, Straż Pożarna oraz inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście. Łącznie ewakuowanych zostało około 500 osób. Następnie funkcjonariusze rozpoczęli sprawdzanie obiektu pod kątem materiałów niebezpiecznych. W działaniach uczestniczyli m. in. pirotechnicy oraz psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Na szczęście w budynku nie znaleziono niebezpiecznych materiałów. W tym czasie policjanci pionu operacyjnego prowadzili czynności mające na celu ustalenie sprawcy powiadomienia.

Funkcjonariusze szybko ustalili i zatrzymali 22-letniego mężczyznę. Następnie sprawca wczoraj został doprowadzony do prokuratury celem wykonania dalszych czynności procesowych.

Wobec zatrzymanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

***
Natomiast policjanci z komendy stołecznej zatrzymali 50-letniego Sławomira R. podejrzanego o wywołanie wczoraj w Warszawie 4 fałszywych alarmów bombowych. Mężczyna wpadł w ręce policjantów zaledwie po kilku godzinach od pierwszego telefonu.

Tuż przed 13.00 do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieście zatelefonował anonimowy rozmówca i poinformował o podłożonym w budynku ładunku wybuchowym, po czym rozłączył się. W sumie w różnych odstępach czasu mężczyzna zatelefonował tam 3 razy, zawsze z tym samym krótkim komunikatem.

Kolejny telefon informujący o podłożonym ładunku wybuchowym usłyszeli pracownicy Sądu Okręgowego przy ulicy Chopina. Z tą samą informacją mężczyzna zatelefonował także do warszawskiego metra, paraliżując tym samym na pewien czas ruch pociągów. 50-latek zaalarmował również policjantów jednej z komend powiatowych twierdząc, że ładunek wybuchowy znajduje się także w Pałacu Prezydenckim.

Jak w każdej tego typu sytuacji niezbędne było dokładne sprawdzenie pirotechniczne przez policjantów miejsc, w których miały znajdować się ładunki wybuchowe, a co za tym idzie, ze względów bezpieczeństwa, również ewakuacja na ten czas przebywających tam osób.

Wielu policjantów różnych rodzajów służb ze Śródmieścia i Komendy Stołecznej Policji od pierwszych chwil po alarmującym telefonie zaangażowanych zostało w poszukiwania mężczyzny podejrzanego o popełnienie tego przestępstwa. Dzięki zaawansowanej technice operacyjnej oraz dokładnej analizie zgromadzonych informacji już zaledwie po kilku godzinach od pierwszego niepokojącego telefonu policjanci „namierzyli” mężczyznę.

Wszystkie niezbędne informacje trafiły do policjantów z Wyszkowa, którzy na ich podstawie zatrzymali zaskoczonego takim obrotem sprawy 50-letniego Sławomira R. Mężczyzna był pijany, miał we krwi ponad 2 promile alkoholu. Prawdopodobnie usłyszy zarzut z art. 244 a kk, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

***

Przypomnijmy, że osoba wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia podlega karze i grozi jej nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / KSP / mj)

  • KSP
  • KSP
Powrót na górę strony