Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito dwie grupy przestępcze zajmujące się produkcją i handlem nielegalnym tytoniem na bardzo dużą skalę

Data publikacji 04.10.2013

Zatrzymanie 10 osób, zlikwidowanie dwóch fabryk nielegalnego tytoniu i zabezpieczenie nielegalnych wyrobów tytoniowych o wartości niemal 900 tysięcy złotych oraz kokainy, prekursorów i akcesoriów do produkcji narkotyków, to efekt wspólnych działań funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w Krakowie i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Zatrzymane osoby, wśród których znalazł się również obywatel Armenii, to członkowie dwóch grup przestępczych zajmujących się produkcją i nielegalnym handlem krajanką tytoniową na bardzo dużą skalę.

Rozpracowaniem obu grup przestępczych zajmowali się funkcjonariusze Straży Granicznej z Tarnowa oraz krakowskiego Wydziału do Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej CBŚ. Obecnie funkcjonariusze obu służb prowadzą, w swoim zakresie, śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Po zebraniu materiałów i otrzymaniu nakazów prokuratorskich funkcjonariusze zatrzymali 9 obywateli Polski i jednego obywatela Armenii, którzy wspólnie stworzyli siatkę osób zajmujących się na hurtową skalę sprowadzaniem z zagranicy tytoniu oraz produkcją, a następnie dystrybucją krajanki tytoniowej. Tytoń ten był następnie przygotowywany do dalszej dystrybucji na specjalnie do tego stworzonych liniach produkcyjnych. Członkowie przestępczej grupy suszyli na nich liście, cięli, aromatyzowali i pakowali. Następnie sprzedawali nielegalny tytoń na krakowskich targowiskach oraz za pomocą ogłoszeń na portalach internetowych i ulotek rozprowadzanych po krakowskich osiedlach.

W trakcie przeprowadzonych działań funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie krajankę tytoniową i cięty tytoń na łączną kwotę 890 000 złotych, których wartość uszczuplenia celno - podatkowego wynosi ponad milion złotych, maszyny do suszenia i krojenia tytoniu, namioty, lampy do hodowli marihuany, a także kokainę oraz prekursory i akcesoria do produkcji narkotyków, z których można by wyprodukować około 10 kg amfetaminy. W przypadku dostania się takiej ilości amfetaminy na rynek uliczny można by przygotować z niej 100 000 działek dilerskich.

Z uzyskanych informacji wynika, że grupa działała co najmniej od 2011 roku. W tym czasie, w wyniku jej przestępczej działalności, Skarb Państwa z tytułu uszczupleń podatkowych mógł stracić około 15 milinów złotych.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczone zostały samochody, pieniądze i nieruchomości o łącznej wartości około 4 milionów złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty. Trzech mężczyzn aresztowano tymczasowo na 3 miesiące, a wobec pozostałych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu.

(KWP w Krakowie / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.23 MB)

Powrót na górę strony