Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani fałszerze dokumentów

Data publikacji 05.10.2013

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej policji zatrzymali 4 osoby podejrzane o podrabianie dokumentów przy użyciu, których obywatele obcych państw mogli starać się o wizę wjazdową na teren Polski. W ten sposób nielegalnie na teren naszego kraju mogło wjechać nawet kilkuset obcokrajowców. Zatrzymani usłyszeli w tej sprawie zarzuty.

Policjanci z lubińskiej komendy powiatowej, w wyniku pracy operacyjnej, trafili na ślad nielegalnego procederu przy uzyskiwaniu wiz wjazdowych na teren Polski. Jak szacują funkcjonariusze, w ten sposób na teren naszego kraju nielegalnie mogło wjechać nawet kilkuset obcokrajowców z kilku państw. W tej sprawie zatrzymano cztery osoby, trzech mężczyzn i kobietę, w wieku od 22 do 34 lat, mieszkańców Wrocławia.

Jak ustalili policjanci, każda osoba w grupie miała jasno określone zadania. Tak zwany „drukarz” przygotowywał sfałszowane dokumenty, z których wynikało, że fikcyjna firma na terenie Polski ma zamiar zatrudnić obcokrajowca. W ten sposób przygotowane dokumenty „kurier” dostarczał do kilku urzędów pracy na terenie Dolnego Śląska. Tam uzyskiwał stosowne potwierdzenia przez urząd. Następnie dokumenty trafiały do krajów docelowych. Odbiorcy pozostało zgłosić się w swoim kraju do placówki dyplomatycznej RP, gdzie uzyskiwał wizę wjazdową do Polski.

Funkcjonariusze już udowodnili oszustom kilkadziesiąt czynów. Jednak, jak szacują, na teren naszego kraju w ten sposób mogło wjechać nawet kilkaset osób z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji. Z ustaleń policjantów wynika, że nie tylko Polska była krajem docelowym obcokrajowców, a wybierali oni również, jako cel swojej podróży, inne państwa Unii Europejskiej.

Teraz policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności całej sprawy oraz nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Podejrzanym wrocławianom, za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy oraz fałszowanie dokumentów, o co są podejrzani, grozi kara do 5 – lat pozbawienia wolności.

KWP Wrocław/gp

Powrót na górę strony