Bezpiecznie podczas sobotnich marszów we Wrocławiu
Dolnośląscy policjanci zabezpieczali marsze, które 5 października br. przeszły ulicami Wrocławia. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem osób uczestniczących w tych przedsięwzięciach i innych osób postronnych. Zadaniem policjantów było również nie dopuszczenie do zakłócenia ładu i porządku publicznego, czy też przebiegu legalnych manifestacji. Dzięki sprawnie prowadzonym działaniom, oba marsze przebiegły bez zakłóceń.
5 października 2013 r. we Wrocławiu, ulicami miasta przeszły dwa marsze - Równości i Wyzwolenia Konopi. By nie doszło do zakłócenia ładu i porządku publicznego, czy też przebiegu legalnych manifestacji, przebieg tych inicjatyw zabezpieczali dolnośląscy policjanci. Zadaniem funkcjonariuszy było także nie dopuszczenie do sytuacji, które mogły by zagrozić bezpieczeństwu osób uczestniczących w marszach, jak i innych osób postronnych. W efekcie sprawnie prowadzonych przez funkcjonariuszy działań, oba marsze przebiegły bez zakłóceń. Nie odnotowano żadnych poważniejszych zdarzeń.
Z uwagi na realne zagrożenie próby zakłócenia marszów, ładu i porządku publicznego, dolnośląscy policjanci już odpowiednio wcześniej przygotowywali się do zabezpieczenia sobotnich przedsięwzięć. Przed samym zabezpieczeniem, w siedzibie dolnośląskiej policji odbyła się odprawa poświęcona operacji policyjnej, w której uczestniczyło kierownictwo komendy wojewódzki oraz miejskiej policji we Wrocławiu, a także funkcjonariusze dowodzący poszczególnymi obszarami zabezpieczenia policyjnych działań. Podczas odprawy omówiono obszary zabezpieczenia, sposób jego realizacji oraz zadania, które były realizowane przez policjantów poszczególnych komórek organizacyjnych, m.in. funkcjonariuszy prewencji, ruchu drogowego i służb kryminalnych.
W związku z działaniami zabezpieczającymi przebieg zgromadzeń i marszów, policjanci dowieźli do jednostek policji 30 osób, celem wylegitymowania i sprawdzenia, m.in. pod kątem zachowań naruszających normy prawne, w tym w zakresie przepisów ustawy o zgromadzeniach. W związku z incydentalnymi przypadkami próby zakłócenia legalnego marszu, 6 osobom przedstawiono w tym zakresie zarzuty popełnienia wykroczenia. Jedna z nich odpowie także za wykroczenie – posiadanie narzędzia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu. U tej osoby policjanci zabezpieczyli pałkę teleskopową. W tych sprawach zostaną skierowane do sądu wnioski o ukaranie. Za powyższe wykroczenia grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Również, w związku z wykroczeniem dotyczącym próby zakłócenia przebiegu legalnego zgromadzenia, jako objaw demoralizacji, do sądu rodzinnego trafią materiały wobec nieletniego, zatrzymanego także podczas zabezpieczenia.
KWP Wroclaw/gp