Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli oszuści działający w całej Polsce

Data publikacji 08.10.2013

Policjanci z Poznania zatrzymali sześciu podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawcy, działając na terenie całego kraju, dokonali kilkudziesięciu oszustw metodą „na wnuczka”. Przestępcy, wykorzystując łatwowierność osób w podeszłym wieku, wyłudzili od nich ponad milion złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu trafili na trop kolejnych przestępców, pracując nad sprawą, która już miała swój finał w sądzie. Jak się okazało, oszuści ustaleni i zatrzymani przez policjantów przeszło trzy lata temu mieli wspólników i następców.

Badając nowe wątki tej sprawy, policjanci ustalili kolejnych 35 podejrzanych o popełnienie oszustw metodą „na wnuczka”. Sześciu z nich policjanci z KWP w Poznaniu, przy wsparciu policjantów z KMP w Łodzi i KMP w Zabrzu, zatrzymali w ostatnich dniach na terenie województw łódzkiego i śląskiego. Pozostali sprawcy w obawie przed zatrzymaniem sami zgłosili się na policję lub do prokuratury. To w zdecydowanej części mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat.

Śledczy ustalili, że wytypowani sprawcy i ich wspólnicy, działając przez ostatnie 3 lata, oszukali kilkadziesiąt starszych osób na terenie całego kraju, wyłudzając od nich łączną kwotę blisko miliona złotych. Wysokość wyłudzanej jednorazowo kwoty wahała się od około tysiąca do ponad 20 tysięcy złotych. Przestępczy proceder był dla podejrzanych na tyle intratny, że stał się źródłem stałego dochodu.

Zajmujący się tą sprawą policjanci podkreślają, że lista zarzutów i zatrzymanych nie jest jeszcze zamknięta.

Działania policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koninie, wpisują się w realizację zdań w ramach ogólnopolskiej Kampanii Informacyjnej Przeciwdziałania Oszustwom Metodą „Na wnuczka”.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony