Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci poszukują ofiar oszusta

Data publikacji 08.10.2013

Małopolscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który wyłudzał pieniądze, oferując usługi pozycjonowania stron internetowych. Śledczy prowadzący sprawę proszą o kontakt wszystkie osoby, które zostały oszukane przez Macieja P. – zarówno będąc jego klientami, jak też pracownikami.

Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą  Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymał podejrzanego i prowadzi postępowanie przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o oszukiwanie klientów, którym oferował usługi pozycjonowania stron internetowych.

Maciej P., podszywając się pod realnie istniejące na rynku firmy świadczące m.in. usługi pozycjonowania stron internetowych, przedstawiał się jako reprezentant tych firm i oferował wykonanie takich usług w niezwykle korzystnej cenie – 250 złotych.  

Dla uwiarygodnienia składanej klientowi atrakcyjnej oferty mężczyzna powoływał się na dotacje z UE przyznane firmie, którą miał reprezentować.

Z potencjalnymi klientami kontaktował się telefonicznie lub mailowo. Na spotkanie umawiał się w siedzibie firmy klienta i stawiał się osobiście (często podając się wtedy za Igora Krawczyk) lub wysyłał zatrudnioną w tym celu osobę.  Pokrzywdzeni najczęściej podpisywali przygotowaną umowę w siedzibie swojej firmy i przekazywali gotówkę „do ręki”. Na potwierdzenie zawartej transakcji i wpłaty ustalonej kwoty pokrzywdzony otrzymywał stosowną fakturę.

Zapisana w umowie i opłacona przez klienta usługa nie była wykonywana.

Mężczyzna ten działał w taki sposób co najmniej od października 2012 roku do 6 września 2013 r.

Przedstawiając się jako Igor Krawczyk podawał się za przedstawiciela firmy WEBSITE GROUP z siedzibą Brwinów, ul. Moszna – Parcela 39/7 lub PERFORMANCE  MEDIA  Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Idzikowskiego. Do kontaktów wykorzystywał adresy mailowe: biuro.website@gmail.com, biuro.performancemedia@gmail.com oraz maciejpurzycki1@onet.pl.

Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że Maciej P. wyszukiwał klientów najczęściej na terenie województwa małopolskiego i mazowieckiego, ale nie można wykluczyć , iż proceder ten prowadzony był na terenie całego kraju.  

Mężczyzna ten zatrudniał także (z ogłoszenia) nieświadome jego faktycznej działalności osoby (w szczególności kobiety), które reprezentowały go przed klientami, zawierały umowy i pobierały opłaty.

Policjanci prowadzący sprawę proszą o kontakt wszystkie osoby, które zostały oszukane przez Macieja P. – zarówno będąc jego „klientami” jak też „pracownikami”.

Oszustwa zgłaszać można w wydziale do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie - kontakt do osoby prowadzącej sprawę : 12 615 30 49.

(KWP w Poznaniu / mg)

 

Powrót na górę strony