Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za wyłudzenia blisko 2 milionów złotych

Data publikacji 08.10.2013

Cztery osoby związane z jedną z wrocławskich wyższych uczelni zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w związku z podejrzeniem przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz oszustwa. Policjanci udowodnili im co najmniej 20 czynów, gdzie łączna kwota wyłudzenia wynosi blisko 1,8 miliona złotych.

7 października 2013 r. policjanci Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali cztery osoby związane z Politechniką Wrocławską. Zatrzymania mają związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy, a dotyczącym podejrzeń o przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz oszustwa. Osoby te w prokuraturze usłyszały już w tej sprawie zarzuty.

Podejrzewani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy wczoraj, w miejscach zamieszkania. Na chwilę obecną policjanci udowodnili im co najmniej 20 czynów, gdzie łączną kwotę wyłudzenia szacuje się na blisko 1,8 miliona złotych. Osoby te są podejrzewane o nieprawidłową realizację i rozliczanie prowadzonych projektów badawczych, finansowanych ze środków Skarbu Państwa. Zarzuty oszustwa dotyczą 7 projektów badawczych. Proceder polegał na pozyskiwaniu z uczelni oraz z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego środków na prace badawcze z zakresu informatyki, które w rzeczywistości nie były wykonane.

Podejrzani w ramach realizacji grantów zawierali umowy, zlecenia na wykonanie prac cząstkowych z doktorantami, studentami oraz przypadkowymi osobami, najczęściej członkami rodzin lub znajomymi, niemającymi żadnych kwalifikacji do wykonania prac objętych umowami. Mimo że wiedzieli, iż prace nie zostały wykonane lub wykonano je nierzetelnie, rozliczali przyznane środki w stanowiących podstawę do wypłaty raportach końcowych. Wprowadzili tym w błąd Politechnikę Wrocławską i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Policjanci zajmujący się sprawą rozpracowują ten przestępczy proceder już od około 2 lat. Funkcjonariusze wydziału dw. z korupcją z dolnośląskiej policji, prowadząc działania operacyjne, zebrali materiał dowodowy, przekazując go następnie prokuraturze. Obecnie prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Funkcjonariusze wnioskowali do prokuratury o skierowanie do sądu wniosków o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych osób. Policjanci nadal badają wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu. Sprawa ma charakter rozwojowy, w związku z tym niewykluczone są też dalsze zatrzymania.

Za oszustwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Za oszustwo, jeżeli mamy do czynienia z mieniem znacznej wartości, a zatem takim, którego wartość w czasie popełnienia przestępstwa przekracza 200 tys. złotych, grozi kara surowsza, bo od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariuszowi publicznemu, który dopuścił się przestępstw w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc sobie z tego tytułu stałe źródło dochodu, grozi kara od roku do 15 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu,  Prokuratura Okręgowa w Legnicy / mg)

Powrót na górę strony