Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego

Data publikacji 09.10.2013

Kilkadziesiąt tysięcy złotych próbowali wymusić na przedsiębiorcy dwaj mężczyźni, którzy za ten czyn zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Sprawcy byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która została rozbita w 2011 roku przez świętokrzyskich policjantów. Jak się okazało, po odzyskaniu wolności sprawcy ponownie próbowali wejść na przestępczą drogę. Decyzją sądu, obaj sprawcy zostali tymczasowo aresztowani.

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej doszło dwa lata temu. O tej sprawie informowaliśmy pod koniec listopada 2011 roku. Wtedy policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach uderzyli w zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie województwa świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. Zatrzymano wówczas 12 osób. Grupa ta zajmowała się m.in. wymuszeniami rozbójniczymi, przestępstwami gospodarczymi, jak i praniem brudnych pieniędzy, a także handlem narkotykami. W toku prowadzonego przez CBŚ śledztwa zebrano materiał dowodowy, który pozwolił do chwili obecnej na zatrzymanie i przedstawienie zarzutów 49 osobom mającym związek z tą sprawą, która nadal jest rozwojowa.

Jak się okazało, podejrzani, którym uchylono tymczasowe aresztowanie po wyjściu, ponownie próbowali wkroczyć na przestępczą drogę. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego uzyskali informację o usiłowaniu wymuszenia rozbójniczego, dokonanego na przedsiębiorcy, działającego na terenie województwa świętokrzyskiego i śląskiego. Łupem sprawców miało paść 60 tys. złotych. Policjanci wpadli na trop sprawcy, prowadzący do 34-latka, który jak się okazało, przez 15 miesięcy przebywał w areszcie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Funkcjonariusze CBŚ ustalili, że do popełnienia przestępstwa „zaprosił” swojego 36-letniego kompana, który również odpowiadał w sprawie z 2011 roku.

Do zatrzymania 34-lataka doszło w ubiegły czwartek. Policyjni antyterroryści zatrzymali go na terenie jednej z miejscowości województwa śląskiego. Jego kompan wpadł w ręce mundurowych już następnego dnia. Obaj trafili przed oblicze prokuratora. Z kolei decyzją Sądu Rejonowego w Częstochowie zostali tymczasowo aresztowani. Za wymuszenie rozbójnicze kodeks karny przewiduje karę 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Kielcach  / pt)

 

Film Zatrzymani za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego

Pobierz plik Zatrzymani za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego (format mp4 - rozmiar 2.58 MB)

Powrót na górę strony