Zakończenie 2. edycji projektu dla Mołdawii
W dniach 8-9 października 2013 roku w Kiszyniowie w Mołdawii odbyło się polsko-mołdawskie spotkanie podsumowujące realizację projektu szkoleniowego pt. Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości – kontynuacja projektu zrealizowanego w 2012 roku.
Projekt był kontynuacją przedsięwzięcia rozpoczętego w ubiegłym roku i był współfinansowany w ramach Planu współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.
Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa publicznego oraz wsparcia policji Republiki Mołdawii w kierunku przekształcenia jej w nowoczesne formacje typu policyjnego. Wsparcie merytoryczne i doświadczenia przekazane przez polską Policję mają szczególnie duże znaczenie w świetle reformy Policji mołdawskiej, która miała miejsce w marcu br. i która polegała na wydzieleniu ze struktur mołdawskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Generalnego Inspektoratu Policji.
Tegoroczna edycja projektu objęła dwa komponenty tematyczne: analizę kryminalną oraz komponent regionalny prezentujący pracę Policji na szczeblu Komendy Wojewódzkiej Policji. Koordynatorem projektu było Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji, zaś w merytoryczną realizację poszczególnych komponentów zaangażowane były Biuro Służby Kryminalnej KGP przy współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku i Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Gdańsku.
W spotkaniu zamykającym tegoroczną edycję projektu wzięli udział koordynatorzy projektu z ramienia Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP oraz liderzy ww. komponentów merytorycznych: szef delegacji - insp. Waldemar Ignaczak, zastępca Dyrektora Biura Służby Kryminalnej KGP, kom. Arkadiusz Lodański, zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego KWP w Gdańsku oraz przedstawiciele BSK KGP i LK KWP w Gdańsku, a także ich odpowiednicy ze strony mołdawskiej.
Podczas dwudniowego spotkania podsumowano realizację projektu w 2013 roku oraz przedyskutowano możliwości przyszłej współpracy.
W ramach dyskusji podsumowującej beneficjenci mołdawscy wyrazili zadowolenie z formuły i sposobu realizacji projektu w 2013 roku. Obie strony zgodziły się, że tematyka poruszana w trakcie szkoleń była dobrze dobrana i odpowiadała aktualnym potrzebom beneficjentów. Strona mołdawska wyraziła także uznanie dla wysokiego poziomu reprezentowanego przez polską Policję oraz profesjonalizmu polskich ekspertów. W odczuciu obu stron tegoroczny projekt wskazał kierunki współpracy, w których strona mołdawska chciałaby w przyszłości uszczegółowić wiedzę i skorzystać z doświadczeń polskich kolegów.
W świetle doskonałej opinii mołdawskiej Policji o projekcie, obie strony zadeklarowały chęć jego kontynuacji w 2014 roku. W przyszłym roku planowane jest bardziej kompleksowe przedsięwzięcie obejmujące cztery komponenty tematyczne: wywiad kryminalny, szkolenia policyjne, kryminalistykę i komponent regionalny realizowany przez KWP w Gdańsku.
Na zakończenie tego owocnego spotkania strona polska złożyła na ręce przedstawiciela Sekcji Współpracy Międzynarodowej Generalnego Inspektoratu Policji Mołdawii pismo Komendanta Głównego Policji adresowane do Szefa Generalnego Inspektoratu Policji Mołdawii – Pana Iona Bodruga z podziękowaniem za zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia i życzeniami efektywnej pracy w nowych strukturach.
(BMWP KGP / mw)