Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł, próbując oszukać 80-latkę

Data publikacji 14.10.2013

Za oszustwa i wyłudzanie pieniędzy od starszych osób metodą „na wnuczka” odpowie mężczyzna zatrzymany przez policjantów z powiatu lwóweckiego. 61-latek wpadł na gorącym uczynku, dzięki reakcji sąsiadów, gdy odbierał pieniądze od 80-latki. Policjanci ustalili, że w podobnych okolicznościach wyłudził pieniądze od starszych osób jeszcze w co najmniej dwóch przypadkach. Łączną kwotę wyłudzeń szacuje się na co najmniej 160 tys. złotych.

Policjanci z komisariatu w Gryfowie Śląskim zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą "na wnuczka”. Zatrzymany to 61-letni mieszkaniec Poznania, mężczyzna potrafiący wzbudzić zaufanie starszych osób, co też wykorzystywał. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku, dzięki reakcji sąsiadów, gdy odbierał pieniądze od starszej pani. Podejrzany trafił do policyjnego aresztu.

Do zatrzymania doszło po tym, jak funkcjonariusze otrzymali od mieszkańców informację na temat podejrzanego mężczyzny. Jak się okazało, w godzinach popołudniowych do jednej z mieszkanek Gryfowa Śląskiego zadzwonił mężczyzna,  który przedstawił się jako policjant drogówki. Następnie oświadczył, iż jej syn miał wypadek drogowy i żeby nie zostać zatrzymanym, powinien wpłacić 27 tysięcy złotych gotówką. Po pieniądze miał zgłosić się wyznaczony mężczyzna.

Kobieta z racji wieku (ma 80 lat), bardzo się przejęła sytuacją syna i oświadczyła, że pieniądze będzie miała gotowe za jakiś czas.

Po upływie niespełna pół godziny do jej mieszkania zapukał mężczyzna. Kobieta wręczyła mu pieniądze. Mężczyzna wyszedł i po chwili wrócił, twierdząc, że to za mało. Z uwagi na brak wskazanej kwoty kobieta poszła do sąsiadów z prośbą o pomoc.

Czujność sąsiadów, którym sytuacja okazała się podejrzana, była dla starszej kobiety ratunkiem. Wezwali oni policjantów Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim. Natychmiast wysłane patrole na miejsce zdarzenia ujęły mężczyznę jeszcze w trakcie przejęcia pieniędzy.

Zabezpieczono także samochód na krakowskich numerach rejestracyjnych, którym poruszał się sprawca. W samochodzie policjanci zabezpieczyli kopertę z pieniędzmi. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu, w tym ile osób wcześniej zostało w podobny sposób okradzionych.

Na chwilę obecną policjanci ustalili, że mężczyzna w podobnych okolicznościach wziął pieniądze od starszych osób jeszcze w co najmniej dwóch przypadkach. Kwotę wyłudzonych w ten sposób pieniędzy szacuje się łącznie na co najmniej około 160 tys. złotych.

Policja apeluj w szczególności do osób starszych o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku tego typu zdarzeń. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom nieznanym, a o każdym takim telefonie, który otrzymamy z prośbą o pieniądze od nieznanych osób i podejrzeniach, poinformujmy natychmiast policję.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Film Wpadł, próbując oszukać 80-latkę

Pobierz plik Wpadł, próbując oszukać 80-latkę (format mp4 - rozmiar 7.31 MB)

Powrót na górę strony