Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali metodą "na komornika"

Data publikacji 14.10.2013

Policjanci zatrzymali 5 fałszywych komorników. Działający w zorganizowanej grupie przestępczej oszuści, po atrakcyjnych cenach, oferowali na portalach internetowych m.in. samochody rzekomo zajęte dłużnikom. Dla uwiarygodnienia transakcji podawali dane istniejących biur komorniczych. Sprawcy, w wieku od 18 do 26 lat, wpadli w hotelowym pokoju w trakcie zawierania kolejnej internetowej transakcji. Cała piątka podejrzanych została tymczasowo aresztowana. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek 24 września 2013 roku. Wówczas to na jednym z portali internetowych mieszkanka podłódzkiej miejscowości, chcąc kupić auto, wyszukała bardzo atrakcyjną cenowo ofertę dotyczącą volkswagena golfa oszacowanego na 2600 złotych. Niezwłocznie skontaktowała się telefonicznie ze sprzedawcą. Rozmówca przedstawił się z imienia i nazwiska, podał, że jest komornikiem w Łasku, a auto zostało zajęte wierzycielom. Po umówieniu szczegółów transakcji pokrzywdzona wpłaciła ustaloną kwotę na wskazany numer bankowy. Ponieważ nie dysponował całą kwotą, ustalili , że wpłaci 2200 złotych, a pozostałe 400 złotych dowiezie osobiście bezpośrednio do biura w Łasku. Tak też zrobiła. Jednak u komornika dowiedziała się, że nigdy taki pojazd nie był wystawiony przez niego do sprzedaży i z całą pewnością z nim nie rozmawiała w tej sprawie. Pokrzywdzona zgłosiła fakt oszustwa w Komendzie Powiatowej Policji w Łasku.

Sprawą zainteresowali się także funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Łodzi. Policyjne ustalenia prowadziły na Śląsk. 10 października 2013 roku kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej w Łasku przeprowadzili działania na terenie powiatu rybnickiego i wodzisławskiego w województwie śląskim. Ustalili, że w jednym z hoteli od kilku dni przebywa 5 mężczyzn w wieku od 18 do 26 lat. Byli wśród nich typowani przez policjantów podejrzewani.

Zostali oni zatrzymani na gorącym uczynku. W jednym z pokoi czterech oszustów siedziało przy stole zastawionym laptopami, na których wyświetlały się oferty sprzedaży pojazdów. Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli także m.in. zapiski dotyczące przestępczej działalności i kilkanaście telefonów. W kolejnym pokoju wpadł ich 18-letni wspólnik. Wszyscy podejrzewani byli notowani już wcześniej za konflikty z prawem. Zostali przewiezieni do policyjnego aresztu łaskiej komendy, a następnie przesłuchani przez prokuratorów z Prokuratury Rejonowej w Łasku.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa. Mężczyźni decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Sprawa pozostaje rozwojowa. Oszuści, czyniąc sobie z tego procederu źródło dochodu, działali na terenie całego kraju od co najmniej kilku miesięcy. W tym czasie mogli metodą "na komornika" wyłudzić pieniądze na szkodę dziesiątek pokrzywdzonych. Wszystkie zgłoszenia będą teraz szczegółowo analizowane. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony