Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podstępem okradają osoby w podeszłym wieku. Portrety pamięciowe sprawczyń

Data publikacji 16.10.2013

Policjanci z laboratorium kryminalistycznego KWP w Lublinie sporządzili portrety pamięciowe trzech młodych kobiet, który podstępem okradły kilkoro starszych mieszkańców Lublina. Sprawczynie wchodziły do mieszkań pod pozorem pozostawienia paczki lub wiadomości dla sąsiadki. Wykorzystując nieuwagę gospodarzy, zabierały pieniądze. Są to młode kobiety w wieku około 20 lat mówiące łamaną polszczyzną. Osoby, które rozpoznają kobiety, proszone są o kontakt z Policją pod numerem telefonu 81 535 45 72, 81 535 46 61 lub 112/997.

Do kradzieży doszło 1 października br. przy ul. Gospodarczej. Do drzwi zapukały dwie młode kobiety, które chciały zostawić wiadomość dla sąsiadki. Mówiły łamaną polszczyzną. Poprosiły starszą kobietę o pomoc w napisaniu wiadomości. Kiedy jedna z nich dyktowała właścicielce mieszkania treść, druga w tym czasie przeszukiwała mieszkanie. Kobiety ukradła w sumie ponad 3 tysiące złotych.Do kolejnej kradzieży doszło 9 października br. Do jednego z mieszkań na ul. Czwartek zapukały dwie młode kobiety. Twierdziły, że przyszły do sąsiadki, ale nikogo nie ma w domu. Pytały, czy mogą wejść i zostawić dla niej przesyłkę. Mieszkanka Lublina, nie podejrzewając niczego złego, wpuściła młode kobiety do domu. Po ich wyjściu okazało się, że z mieszkania zginęły oszczędności oraz biżuteria. Kobieta straciła łącznie 16 tys. złotych.

Policjanci poszukują oszustek i apelują o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Kradzieże mieszkaniowe, w których ofiarami zazwyczaj padają starsze, ufne osoby, dokonywane są zazwyczaj przez podających się za administratorów lub przedstawicieli pomocy społecznej młodych ludzi, którzy pod pretekstem oferowanej pomocy wchodzą do mieszkań, kradnąc nie tylko pieniądze, ale także rozmaite cenne przedmioty.

Pamiętajmy! Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zanim wpuścimy kogoś do naszego mieszkania sprawdźmy, czy jest tym, za kogo się podaje. Zadzwońmy do instytucji, na którą się powołuje przypadkowy gość i zapytajmy czy kogoś do nas kierowali. Strzeżmy się również osób oferujących wyjątkowe okazje i nie obdarzajmy ich nadmiernym zaufaniem. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tzw. życiowej okazji upewnijmy się, czy nie padniemy  ofiarą oszustów.

Przy tej okazji przypominamy o Kampanii Społecznej „Oszustom Stop!”, która została zorganizowana w trosce o dobro i bezpieczeństwo osób starszych. Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony