Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uwolnili przetrzymywaną przez porywaczy kobietę

Data publikacji 18.10.2013

Siedem osób - sześciu mężczyzn i kobietę - podejrzanych o porwanie dla okupu mieszkanki Krakowa zatrzymali małopolscy policjanci wspomagani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Policjanci uwolnili kobietę a także odzyskali okup. Podczas przeszukań miejsc, w których przetrzymywana była ofiara, funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. narkotyki, atrapy broni, amunicję i odzież stylizowaną na militarną. Członkom gangu porywaczy grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Do porwania mieszkanki Krakowa doszło na początku października br. Bardzo szybko pojawiły się żądania okupu – porywacze w zamian za obietnicę uwolnienia ofiary żądali znacznej kwoty pieniędzy.

Sprawa została potraktowana przez policjantów priorytetowo. Komendant Główny Policji powołał specjalną grupę śledczą w skład której weszli doświadczeni policjanci Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, wspomagani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. W sumie nad rozwikłaniem sprawy i uwolnieniem porwanej osoby pracowało kilkudziesięciu policjantów z Krakowa, Katowic, Rzeszowa i Wrocławia w ścisłej współpracy z prokuratorami Prokuratury Okręgowej w Krakowie. W decydującej akcji działania policjantów wspierali także funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.   

Ustalenia policjantów pozwoliły na dotarcie do miejsca, gdzie przetrzymywana była uprowadzona kobieta. Akcja została zaplanowana bardzo precyzyjnie, policjanci musieli zadbać w sposób szczególny o zapewnienie bezpieczeństwa ofierze, a zaraz potem przeprowadzili skoordynowaną akcję zatrzymania członków grupy stojących za porwaniem. Do policyjnego aresztu trafiło siedem osób – sześciu mężczyzn i kobieta w wieku od 25 do 58 lat, mieszkańcy Śląska. Niektórzy z nich byli już wcześniej karani.

Podczas prowadzonych przeszukań w miejscach, w których ofiara była przetrzymywana, funkcjonariusze znaleźli narkotyki. Zabezpieczono znaczne ilości marihuany oraz amfetaminę, jak też atrapy broni, pistolet hukowy, amunicję, kominiarki i odzież stylizowaną na militarną. Odzyskane zostały także pieniądze i samochody, którymi poruszali się sprawcy. 

Śledztwo prowadzone w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie kwalifikuje działania sprawców jako zbrodnię przetrzymywania zakładnika w celu zmuszenia innych osób do określonego zachowania (przekazania okupu) tj. art. 252 par.1 kodeksu karnego. Grozi za to kara pozbawienia wolności do 15 lat, jednak na czas nie krótszy niż 3 lata.

Prowadzący sprawę analizują czy członkowie tej grupy mogą mieć na swoim „koncie” także inne tego typu przestępstwa.

(KWP w Krakowie / mw)

 

Film Policjanci uwolnili przetrzymywaną przez porywaczy kobietę

Pobierz plik Policjanci uwolnili przetrzymywaną przez porywaczy kobietę (format mp4 - rozmiar 5.11 MB)

Powrót na górę strony