Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stanowisko w sprawie publikacji dotyczącej interwencji w Przasnyszu

Data publikacji 20.10.2013

Z niepokojem odczytaliśmy informację autorstwa pani Elżbiety Grzybowskiej dla Katolickiej Agencji Informacyjnej pt. „Przasnysz: napad na księdza z bronią w ręku”. Z artykułu wyłania się obraz przasnyskiej Policji, która miała zbagatelizować zgłoszenie o agresywnym w stosunku do duchownego mężczyźnie. Już pierwsze ustalenia jednoznacznie wskazują na to, że tak nie było, a autorka informacji w żaden sposób nie próbowała kontaktować się przed publikacją z jakimkolwiek przedstawicielem Policji.

W związku z wcześniejszym brakiem możliwości ustosunkowania się do opisywanego tematu przedstawiamy, na podstawie między innymi  zebranego materiału, stan faktyczny wczorajszej interwencji.

Z informacji zebranych przez Komendę Powiatową Policji w Przasnyszu wynika, że policjanci  interweniowali w dniu 19 października br. po godz. 16:00. Ksiądz z parafii Chrystusa Zbawiciela zgłosił, że nieznany mu, nietrzeźwy mężczyzna wszedł na teren plebanii, zażądał widzenia się z proboszczem i wszczął awanturę. Agresywny mężczyzna oddalił się przed przyjazdem patrolu.

W trakcie rozmowy z policjantami zgłaszającym relacjonował, że awanturnik groził mu, iż może zrobić mu krzywdę w przypadku kiedy,  nie będzie miał możliwości spotkania się z proboszczem. Z relacji księdza wynikało również, że mężczyzna miał ze sobą przedmiot przypominający broń koloru zielonego.

Po wstępnym rozpytaniu księdza i ustaleniu rysopisu, policjanci  sprawdzili rejon, szukając sprawcy najścia na plebanię. Z rysopisu podanego przez księdza policjanci wytypowali prawdopodobnego sprawcę zdarzenia, który został zatrzymany około godz. 21:00 podczas interwencji u swojej byłej konkubiny. Mężczyzna aktualnie przebywa w policyjnym areszcie, w momencie zatrzymania miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Policjanci zgodnie z obowiązującymi przepisami poinformowali księdza, że ma możliwość złożenia wniosku o ściganie sprawcy gróźb karalnych (jest to przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego). O sprawie tej został powiadomiony prokurator dyżurujący. Policjanci pozostają w kontakcie z księdzem zgłaszającym wczorajszą interwencję, zostało przyjęte stosowne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Stanowisko w tej sprawie zostało już przesłane do autorki artykułu z wnioskiem o publikację.

KWP Radom / ik

Powrót na górę strony