Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zapobiegli międzynarodowej ustawce

Data publikacji 21.10.2013

Funkcjonariusze zapobiegli masowej bójce z udziałem pseudokibiców Arki Gdynia i Sparty Praga, którą zaplanowano na terenie centralnej Polski. Uczestnicy starcia zabezpieczyli sobie nawet obecność ratownika medycznego wyposażonego w pełen osprzęt medyczny m.in. butlę tlenową wraz z maską, koc termiczny, urządzenia do resuscytacji, stetoskop, bandaże itp. Oficjalnie wybrali się na grzyby, choć zamiast koszyków mieli przy sobie takie akcesoria jak maczeta, ochraniacze na szczęki i genitalia, gaz pieprzowy, latarka z paralizatorem czy imitacja kija do gry w golfa.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i rosnącej fali agresji wśród pseudokibiców 6 lat temu w  Wydziale Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi stworzono specjalny zespół funkcjonariuszy. W skład tej grupy wchodzą wyselekcjonowani kryminalni specjalizujący się w zapobieganiu i ściganiu sprawców przestępstw wywodzących się ze środowiska pseudokibiców.

W ostatnich dniach policjanci potwierdzili bardzo dużą wiarygodność informacji wskazującej na zaplanowanie na 19 października 2013 roku ustawki pomiędzy bojówką Arki Gdynia i Sparty Praga. Wiele wskazywało na to, że do konfrontacji może dojść na terenie powiatu bełchatowskiego przy wsparciu pseudokibiców łódzkiego Widzewa sympatyzującego z czeskim klubem.

W działania zaangażowano policjantów z województwa łódzkiego oraz z Wydziału Kryminalnego KWP w Gdańsku.  W wytypowaną sobotę około godziny 14.00 na krajowej jedynce w okolicach Strykowa funkcjonariusze  zatrzymali 6 samochodów na pomorskich tablicach rejestracyjnych. Poruszało się nimi 27 mężczyzn w wieku od 19 do 38 lat - członków bojówki Arki Gdynia. Podczas kontroli aut ujawniono dość nietypowe jak na wyjazd na grzyby akcesoria, a mianowicie  kilkanaście par rękawic do walk, podobna ilość ochraniaczy na szczękę, gaz pieprzowy, maczetę, ochraniacze na genitalia, latarkę z paralizatorem, metalową rurkę, imitację kija do gry w golfa. Wśród tej grupy był 27-letni mieszkaniec Trójmiasta, który jest zawodowym ratownikiem medycznym. Miał przy sobie stetoskop, butlę tlenową z maską do oddychania, pojemniki zamrażacza tzw. suchy lód w aerozolu, gazę, bandaże, koc termiczny, sprzęt resuscytacyjny oraz inne drobniejsze akcesoria medyczne.

Po sprawdzeniu okazało się, że konieczne jest zabezpieczenie 6 dowodów rejestracyjnych w związku ze złym stanem technicznym aut. Za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami karnymi na łączną kwotę ponad 1500 złotych.

Tego samego dnia, 19 października 2013 roku około godziny 16.00 na drodze krajowej nr 8 w okolicach Osjakowa policjanci zatrzymali cztery samochody na czeskich tablicach rejestracyjnych, którymi poruszało się 21 fanatyków Sparty Praga w wieku 18 do 24 lat. Dodatkowo skontrolowano dwa pojazdy, a w nich pięciu pseudokibiców Widzewa Łódź stanowiących swego rodzaju komitet powitalny. Wśród nich znalazło się czterech mieszkańców Bełchatowa w wieku od 26 do 30 lat oraz 26-letni łodzianin.

Akcesoria ujawnione w zatrzymanych pojazdach potwierdziły wcześniejsze ustalenia kryminalnych. Bagażniki wypełnione były rękawicami do walk, ochraniaczami na zęby i genitalia, kominiarkami i racami. Ta grupa nie wykazywała już zainteresowania runem leśnym, a jako powód odwiedzin naszego kraju wskazywała wspólną zabawę z kibicami Widzewa.

Prowadzone w miniony weekend działania nie doprowadziły do krwawej konfrontacji dwóch międzynarodowych bojówek. Operacja policyjna powiodła się dzięki wcześniej uzyskanym przez pion kryminalny  informacjom, właściwej ocenie zagrożenia, a także dalszej współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi z funkcjonariuszami z Gdańska.

Tylko od początku 2013 roku kryminalni z łódzkiej Sekcji Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców  zapobiegli kilkunastu konfrontacjom z udziałem pseudokibiców klubów z woj. łódzkiego.

(KWP w Łodzi / mj)

Film Międzynarodowa ustawka w centrum Polski

Opis filmu: pseudokibice, ustawki

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Międzynarodowa ustawka w centrum Polski (format flv - rozmiar 6.81 MB)

Powrót na górę strony