Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nocni rozbójnicy zatrzymani w trakcie bydgoskich działań

Data publikacji 22.10.2013

Nawet 12 lat więzienia może grozić dwóm 18-latkom podejrzanym o rozboje i pobicie. Tej samej nocy napadli i pobili trzy osoby. Dzięki szybkiej informacji i wzmożonym patrolom w centrum miasta nastolatkowie wpadli tuż po zdarzeniu. Teraz za swoje postępowanie będą odpowiadać przed sądem. Policjanci oraz prokurator wnioskują o tymczasowy areszt.

20.10.2013 r. około godziny 03:00 patrol mieszany wspólnie ze strażnikiem miejskim zatrzymał dwóch 18-latków, którzy tej samej nocy napadli na trzy osoby. Wpadli kilka minut po rozboju. Wtedy to dyżurny bydgoskiej policji został zaalarmowany przez pokrzywdzonego, że przy nabrzeżu Brdy w pobliżu ulicy Bernardyńskiej napadło na niego dwóch młodych sprawców. Informacja ta natychmiast trafiła do patrolu. Funkcjonariusze po przybyciu na miejsce ustalili, że zgłaszającemu po pobiciu napastnicy ukradli portfel. Nie tracąc czasu wzięli go do radiowozu i zaczęli wspólnie szukać rozbójników. Kontrola okolicznych ulic przyczyniła się do namierzenia sprawców. Ci idąc w kierunku Ronda Jagiellonów na widok radiowozu zaczęli przyspieszać kroku. Funkcjonariusze zatrzymali ich już pod rondem. 18-latkowie trafili do policyjnego aresztu.

Śledczy z bydgoskiego Śródmieścia na podstawie zebranych informacji i zgłoszeń ustalili, że to nie było ich jedne przestępstwo tej nocy. Zebrany materiał dowody, a także ustalenia kryminalnych doprowadziły do jeszcze dwóch pokrzywdzonych. Funkcjonariusze przedstawili zatrzymanym dodatkowo jeszcze dwa zarzuty. Jak się okazało, pierwszego przestępstwa dokonali około północy w pobliżu nabrzeża Brdy. Wówczas pobili bydgoszczanina. Do drugiego zdarzenia doszło godzinę później, w tym przypadku pobili i okradli swoją ofiarę z telefonu.

22.10.2013 r. oboje podejrzani zostaną doprowadzeni do sądu, który zadecyduje o aresztowaniu 18-latków.

Do zatrzymania sprawców niewątpliwie przyczyniła się szybka informacja, która w takich sytuacjach jest bardzo cenna dla policjantów. Pozwala ona na odpowiednie dysponowanie znajdującymi się w mieście patrolami. Tak też było w sobotę (19.10.2013) wieczorem, gdzie  w tramwaju linii nr 8 dwóch mężczyzn napadło na jednego z pasażerów, bijąc go rękoma po twarzy oraz uderzając butelką po głowie żądając, aby wydał im pieniądze. Dwaj napastnicy zostali zatrzymani dzięki szybkiej informacji od świadków. Podejrzani usłyszeli już zarzuty usiłowania rozboju.

W weekendowe wieczory i noce tych patroli jest zdecydowanie więcej z uwagi na prowadzone działania pn. „Alkohol, narkotyki – brak biletów powrotnych”. Akcja ta kontynuowana jest co tydzień, a przykładem jej efektywności są zatrzymani sprawcy, czy też brak zdarzeń kryminalnych w centrum miasta. W miniony weekend (19 – 20.10.2013) dodatkowe patrole przez dwa dni w godzinach nocnych pilnowały porządku na ulicach starego miasta.

W trakcie tych działań sprawdzono trzeźwość 530 kierujących. Ujawniono i zatrzymano 3 osoby, które wsiadły za kierownice pojazdu po spożyciu alkoholu. Policjanci wylegitymowali 161 osób. Nie obyło się bez mandatów karnych dla osób, które rażąco złamały obowiązujące przepisy. Funkcjonariusze nałożyli 32 mandaty, a w 4 przypadkach sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Niemniej jednak większość podejmowanych przez mundurowych interwencji kończyła się pouczeniami, a było ich 81. Zatrzymano sprawcę uszkodzenia mienia oraz osobę, która posiadała przy sobie narkotyki.

(KWP w Bydgoszczy / mj)

Powrót na górę strony