Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podstawiali "słupy", by uzyskać kredyt

Data publikacji 22.10.2013

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Grójcu rozbili grupę przestępczą, która posługując się fałszywymi zaświadczeniami o zatrudnieniu oraz wykorzystując podstawione osoby wyłudziła z jednej z grójeckich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych kredyty w wysokości ponad 600 tys. złotych. Do sprawy zatrzymano już 11 osób. Kilka z nich zostało już aresztowanych.

Od pewnego czasu Prokuratura Rejonowa w Grójcu wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu prowadzi śledztwo dotyczące grupy zajmującej się wyłudzaniem kredytów z grójeckiej spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Jak ustalili prowadzący postępowanie, grupa złożona z mieszkańców Śląska, Łodzi oraz Mazowsza swój przestępczy proceder rozpoczęła na początku 2011 roku. Trzon grupy stanowiły osoby, które wyszukiwały i werbowały tzw. słupy. Z podrobionymi zaświadczeniami o zarobkach i zatrudnieniach, które przygotowywali organizatorzy, wynajęte do tego osoby udawały się do kasy, by zaciągnąć kredyt gotówkowy na cele mieszkaniowe. Podstawione osoby za wzięcie kredytu dostawały drobną kwotę i na tym ich rola w całym procederze kończyła się. Resztę pieniędzy zabierali organizatorzy, a kredyty były celowo nie spłacane.

W wyniku zebranego materiału dowodowego zatrzymano już 11 osób. Odpowiedzą one m.in. za oszustwa. W stosunku do trzech osób, które zajmowały się werbunkiem „słupów” oraz organizowały przestępczy proceder Sąd Rejonowy w Grójcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano dozory policyjne.

Za oszustwa zatrzymanym osobom grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Postępowanie, które obecnie jest prowadzone ma charakter rozwojowy. Policjanci i prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KWP w Radomiu / mj)

Powrót na górę strony