Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odnaleziono 300-letnie epitafia z Iwięcina i koronę z Darłowa

Data publikacji 24.10.2013

Policjanci z Zespołu ds. Zabytków KWP w Szczecinie weryfikując okoliczności zaginięcia zabytków z terenu woj. zachodniopomorskiego ujawnili w kościele w Darłowie srebrną pozłacaną koronę z figury Matki Boskiej, skradzioną 23 sierpnia 1993 roku.

Przy pomocy obecnego proboszcza ustalono okoliczności powrotu korony do kościoła. Okazało się, że kilka miesięcy po kradzieży ktoś podrzucił koronę owiniętą w gazetę do kościoła i zostawił przy konfesjonale. Parafia nie zgłosiła tego faktu, a srebrna korona, wykonana w pracowni poznańskich jubilerów, była poszukiwana przez 20 lat przez policję i figurowała w Krajowym Wykazie Skradzionych Zabytków.

Dodatkowo we wrześniu tego roku kontrola delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie ujawniła zaginięcie z kościoła w Iwięcinie, gm. Sianów dwóch barokowych epitafiów z 1719 i ok. 1720 roku. Epitafia te znajdowały się w zamkniętym pomieszczeniu na strychu kościoła jeszcze w 2009 roku. Kościół był wielokrotnie przeszukany przez proboszcza oraz mieszkańców parafii, jednak epitafiów nie odnaleziono.

Konserwator powiadomił Zespół ds. Zabytków KWP w Szczecinie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i zarejestrował zabytki jako utracone w wykazie NIMOZ. Funkcjonariusze z zespołu udali się więc do Iwięcina, gdzie wykonano niezbędne ustalenia z proboszczem, diecezjalnym konserwatorem zabytków z Koszalina oraz mieszkańcami Iwięcina, w celu ustalania okoliczności i chronologii ewentualnego przestępstwa. Okazało się jednak, że od 2009 roku nikt nie widział zabytków.

Następnie wraz z kościelną przejrzeli wszelkie możliwe miejsca gdzie ewentualnie mogłyby zostać przeniesione zabytki na czas remontu - wszystkie piętra wieży, schowki pod schodami i przy zakrystii, szafę organową na emporze oraz zakrystię.

Na koniec postanowili sprawdzić znajdujący się nad zakrystią schowek. Nie było do niego bezpośredniego dostępu, gdyż wchodziło się do niego przez uchylenie części sufitu i nie był on używany od kilku lat.

Dzięki pomocy parafian udało się otworzyć schowek, gdzie policjanci ujawnili 3 epitafia z lat 1719-1730, dwa z zawiadomienia konserwatora oraz jedno z 1730 roku. O odnalezieniu powiadomiono niezwłocznie delegaturę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie oraz Diecezjalnego Konserwatora Zabytków w Koszalinie.

(KWP w Szczecinie / mj)

Film Odnaleziono 300-letnie epitafia z Iwięcina i koronę z Darłowa

Opis filmu: zabytki, kościoły

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Odnaleziono 300-letnie epitafia z Iwięcina i koronę z Darłowa (format flv - rozmiar 4.92 MB)

Powrót na górę strony