Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chwała bohaterom!

Data publikacji 24.10.2013

To wielki dzień służb mundurowych oraz odznaczonych bohaterów, ludzi szczególnie zasłużonych i oddanych drugiemu człowiekowi – podkreślał minister Bartłomiej Sienkiewicz, wręczając „Krzyże Zasługi za Dzielność”. Odznaczenia te przyznawane są za szczególne zasługi wobec obywateli i odwagę w ratowaniu ludzkiego życia. Otrzymało je 30 funkcjonariuszy, w tym 15 policjantów. W uroczystości wziął udział nadinsp. Krzysztof Gajewski, I Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz podziękował odznaczonym bohaterom za ofiarność i  odwagę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Szef MSW podkreślił, że dzisiejsi odznaczeni policjanci, strażacy i strażnicy graniczni są dowodem na to, że polscy obywatele mogą liczyć na służby w każdej sytuacji.

Odznaczenie - „Krzyże Zasługi za Dzielność” - otrzymało 15 funkcjonariuszy Policji, 12 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz 3 funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy uratowali życie i zdrowie osobom poszkodowanym. Bohaterscy mundurowi, odznaczeni przez szefa MSW podejmowali interwencje zarówno w czasie służby, jak i poza nią, często z narażeniem własnego życia. Nieśli pomoc zarówno ofiarom pożarów, jak i tonącym. Nie zważając na niebezpieczeństwo oraz zagrożenie własnego zdrowia i życia, ratowali tonących oraz ludzi z płonących budynków, pomagali ofiarom zatrucia tlenkiem węgla.

Wśród odznaczonych są dwaj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, którzy z płonącego autokaru ewakuowali ponad 40 niepełnosprawnych osób. "Zobaczyliśmy autobus, z którego wydobywał się dym. Okazało się, że w środku są osoby niepełnosprawne. Kolega wziął gaśnicę i rozpoczęliśmy ewakuację. Całe szczęście, że strażacy pojawiali się szybko na miejscu. Pomogli nam też mieszkańcy" - powiedział sierż. szt. Łukasz Mątkiewicz.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” to odznaczenia przyznawane policjantom, strażakom, a także strażnikom granicznym m.in. za odwagę i czyny z narażeniem własnego życia lub zdrowia, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Odznaczenia są nadawane przez prezydenta, na wniosek szefa MSW. Rokrocznie odznaczenia otrzymuje kilkudziesięciu funkcjonariuszy służb mundurowych.

Odznaczenia zostały wręczone zgodnie z uroczystym ceremoniałem i najwyższymi honorami, które wyrażają szacunek wobec wartości, a także wobec samych uhonorowanych bohaterów – zaznaczył szef MSW.

W trakcie uroczystości minister Bartłomiej Sienkiewicz wręczył także 5 funkcjonariuszom Komendy Głównej Policji: Złote, Srebrne i Brązowe „Krzyże Zasługi”.

Na uroczystości byli obecni szefowie służb, w tym Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej; Dominik Tracz, Komendant Główny Straży Granicznej oraz nadinsp. Krzysztof Gajewski, I Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Policjanci odznaczeni "Krzyżami Zasługi za Dzielność":

Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie Koźlu:

 • asp. Piotr Chodorski,
 • podkom. Ireneusz Fedorowicz,
 • sierż. sztab. Michał Kopczyński,
 • sierż. sztab. Damian Puszka,
 • sierż. Marek Tymcio.

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście Lubawskim:

 • st. asp. Mariusz Grabowski,
 • st. asp. Piotr Lesiński.

Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim:

 • asp. Krzysztof Ciach,
 • sierż. szt. Łukasz Mątkiewicz.

Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej:

 • nadkom. Marek Lubański.

Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy:

 • sierż. Marcin Piechowski.

Komenda Miejska Policji w Lublinie:

 • asp. Krzysztof Twardowski,
 • kom. Tomasz Tys.

Komenda Miejska Policji w Zabrzu:

 • st. sierż. Tomasz Marczewski,
 • st. sierż. Robert Misiak.


(MSW, PAP / mg, fot. Marek Krupa, wideo: Karol Jakubowski)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.85 MB)

Powrót na górę strony