Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Napad na bank i uprowadzenie zakładników - policyjne ćwiczenia w Wałbrzychu

Data publikacji 25.10.2013

23 października na terenie Wałbrzycha oraz kompleksu Podziemne Miasto Osówka odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe dla funkcjonariuszy kilku dolnośląskich jednostek policji. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu. Policjanci musieli zjednoczyć siły i wspólnie stawić czoła groźnym bandytom, którzy wyposażeni w broń palną napadli na bank w centrum Wałbrzycha, zrabowali znaczną ilość pieniędzy, a następnie uciekli. Natychmiastowa reakcja policjantów i przeprowadzona akcja pościgowa doprowadziły do zlokalizowania i zatrzymania niebezpiecznych przestępców.

Oficer dyżurny wałbrzyskiej komendy miejskiej otrzymał telefoniczną informację, o tym że w centrum miasta trzech zamaskowanych mężczyzn napadło na bank. Po sterroryzowaniu pracowników bronią, ukradli znaczną ilość gotówki. Sprawcy oddalili się następnie z miejsca zdarzenia samochodem osobowym. Służba dyżurna wałbrzyskiej komendy skierowała w miejsce zdarzenia siły i środki, którymi w danym momencie dysponowała. Policjanci po drodze ujawnili pojazd, którym poruszają się sprawcy. Natychmiast podjęli bezpośredni pościg. Bandyci kierują się w stronę Kłodzka. W międzyczasie inni policjanci, mając już informacje o napadzie, wystawili na drogach posterunki blokadowe.
  
Przestępcom udaje się dotrzeć do miejscowości Głuszyca i po zauważeniu wystawionego posterunku, chcąc go ominąć, skręcają w pobliskie podwórka. Stamtąd kierują się w pobliskie tereny leśne, porzucają samochód i podejmują pieszą ucieczkę. Docierają do kompleksu Podziemne Miasto Osówka. Tam porywają zakładnika jednego z pracowników kompleksu. Podążające za nimi siły prewencyjne ustalają miejsce ukrywania się sprawców. Do działań włączają się także policjanci Nieetatowych Grup Realizacyjnych. Funkcjonariusze ustalają i dostosowują taktykę działań do zaistniałej sytuacji. Dokonują zabezpieczenia wszystkich dostępnych wyjść z obiektu. Dochodzi do wymiany ognia z uzbrojonymi sprawcami podczas próby opuszczenia przez nich podziemi. Policjanci najpierw zatrzymują jednego ze sprawców. Po chwili opanowują sytuację i zatrzymują pozostałych bandytów.
  
Przedstawione zdarzenie, to scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, przeprowadzonych przez policjantów. Ćwiczenia te były również sprawdzianem stopnia przygotowania funkcjonariuszy do pracy w rzeczywistych sytuacjach i warunkach. Pościgi, zatrzymywanie groźnych przestępców, to sytuacje realne, z którymi policjanci mają do czynienia również w codziennej służbie. Dlatego też współdziałanie policji pomiędzy powiatami, przekazywanie informacji o przestępcach i przestępstwach, dowodzenie akcją, podjęcie pościgu, zorganizowanie posterunków obserwacyjnych i zaporowych, zasadzka, izolacja terenu, na którym przebywają sprawcy, przeszukiwanie rozpoznawcze, zatrzymanie przestępców, to elementy, które znalazły odzwierciedlenie w dzisiejszych działaniach.
  
Ćwiczeniom przyglądali się przedstawiciele z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i zaproszeni goście m.in. Starosta Powiatu Wałbrzyskiego, Burmistrz Gminy Głuszyca oraz kierownictwo wałbrzyskiej komendy miejskiej i świdnickiej komendy powiatowej policji, a także kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony