Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przewoził fałszywe monety

Data publikacji 28.10.2013

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali mężczyznę, który przewoził swoim samochodem fałszywe monety. W trakcie realizacji sprawy policjanci zabezpieczyli łącznie ponad 800 sztuk monet o różnych nominałach. Prokuratura Rejonowa w Kaliszu wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Funkcjonariusze zKalisza zatrzymali do kontroli na ulicy Sulisławickiej samochód osobowy marki Mercedes, którym kierował 46-letni mieszkaniec Wrocławia. Podczas kontroli przewożonego ładunku okazało się, że w bagażniku pojazdu znajdują się monety kolekcjonerskie o różnych nominałach, stanowiące prawny środek płatniczy w Polsce. Kierowca oświadczył, że monety są jego własnością, lecz nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów zakupu mogących poświadczyć ten fakt. Wstępna weryfikacja monet nasunęła policjantom przypuszczenia, że mogą być one fałszywe. Wrocławianin został przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i zatrzymany. Przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski analiza dziesięciu sztuk monet o nominale 10 złotych z wizerunkiem Zygmunta II Augusta oraz jednej monety 200 złotowej z postacią Fryderyka Chopina wykazała, że są one fałszywe.

W toku dalszych czynności wykonanych przez policjantów Wydziału Kryminalnego pod nadzorem kaliskiej Prokuratury, w miejscu zamieszkania 46-latka zabezpieczono około 500 sztuk monet, które również posiadają cechy mogące świadczyć o ich podrobieniu. W trakcie przeszukania w mieszkaniu podejrzanego policjanci ujawnili ponadto podzespoły broni palnej i amunicję.

Mężczyzna usłyszał zarzuty przechowywania i przewożenia uprzednio podrobionych monet w celu puszczenia ich w obieg oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia elementów broni palnej oraz amunicji. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Policjanci po raz kolejny apelują: nie zawierajmy wartościowych transakcji z osobami nieznajomymi na ulicy. Nie kupujmy od przypadkowo poznanych osób, monet które mogą okazać się fałszywe. Pamiętajmy, że nie istnieją super okazje, tym bardziej załatwiane na ulicy, parkingu czy w bramie.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Powrót na górę strony