Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszty dla członków grupy przestępczej kradnącej przewody z terenów kolejowych

Data publikacji 28.10.2013

Tymczasowy areszt na trzy miesiące zastosował sąd wobec 4 mężczyzn, członków grupy przestępczej, zajmującej się kradzieżami przewodów przy użyciu ciężkiego sprzętu, z terenów kolejowych. Podejrzani wpadli na gorącym uczynku w ręce funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji i SOK ze Strzelina. Na chwilę obecną zatrzymani podejrzewani są o co najmniej 4 czyny na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego, gdzie powstałe straty szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 160 tys. złotych.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o kradzież elementów infrastruktury kolejowej. Sprawcy wpadli na gorącym uczynku. Zatrzymani to mieszkańcy województwa opolskiego w wieku od 17 do 35 lat. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu.

Do zatrzymania doszło w nocy z 23 na 24 października br. Jak ustalili policjanci, sprawcy zamierzali przy użyciu koparko-ładowarki ukraść przewód o długości blisko 100 metrów. Podczas przeszukania pobliskiego terenu, funkcjonariusze ujawnili ukryte przez zatrzymanych dwa samochody dostawcze ze skrzyniami ładunkowymi, którymi zamierzali wywieźć skradzione elementy.

Policjanci wyjaśniający wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu, na chwilę obecną podejrzewają zatrzymanych o, co najmniej cztery tego typu przestępstwa, dokonane na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego, gdzie tylko w jednym przypadku straty oszacowano na ponad 100 tys. złotych.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, kradzież przewodów miała wpływ na funkcjonowanie kolejowych systemów bezpieczeństwa. Zatrzymani swoim działaniem dokonali uszkodzeń linii kolejowej, powodując zakłócenie jej działania, w związku z czym za czyny, o które są podejrzani, grozi im teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Sąd, na wniosek prokuratury, zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Obecnie policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu. 

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony