Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Powrót delegacji polskiej Policji z 82. sesji Zgromadzenia Ogólnego Interpolu w Cartagenie

Data publikacji 29.10.2013

Delegacja polskiej Policji, pod przewodnictwem nadinsp. Marka Działoszyńskiego – Komendanta Głównego Policji, powróciła z Cartageny w Kolumbii, gdzie uczestniczyła w 4-dniowych obradach sesji Zgromadzenia Ogólnego Interpolu.

W trakcie sesji  wysocy rangą przedstawiciele policji państw członkowskich Organizacji przeanalizowali priorytety Interpolu  i jego strategiczną „mapę drogową” na najbliższe 3 lata, zwłaszcza jeśli chodzi o  udzielanie pomocy policji w  sprawach związanych ze zwalczaniem terroryzmu i cyberprzestępczości. Podczas sesji przyjęto 15 rezolucji. Omawiana była między innymi kwestia E-ekstradycji, dająca możliwość przesłania dokumentów ekstradycyjnych bezpiecznym systemem I-24/7, zamiast pocztą dyplomatyczną,  a także propozycja  poszukiwania przez Interpol, innych niż składki członkowskie, źródeł fingowania, co da możliwość pozyskiwania nowych zasobów finansowych, niezbędnych, w rozwijaniu i tworzeniu nowych efektywnych narzędzi i usług oferowanych krajom członkowskim w  walce z terroryzmem i cyberprzestępczością – najbardziej niebezpiecznymi zagrożeniami współczesnego świata.

Sekretarz Generalny Ronald K. Noble, w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: ”Będąc największą na świecie organizacją policyjną, Interpol musi czuwać na tym, aby 190 państw członkowskich  mogło zawsze liczyć na Organizację, bez względu na miejsce i czas, kiedy tej pomocy będą potrzebowały”. Na zakończenie, uczestnicy  zatwierdzili miejsce przyszłorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego. Jej gospodarzem będzie Księstwo Monaco, 100 lat po tym, kiedy odbywał się w tym kraju  pierwszy międzynarodowy kongres policji kryminalnej w 1914 roku, podczas którego  narodziła się idea Interpolu.

Polska delegacja oprócz udziału w obradach,  odbyła także szereg spotkań bilateralnych z delegacjami takich państw, jak: Holandia,  Meksyk, Austria, Francja, Litwa i Kolumbia.

(źródło: BMWP KGP)

Powrót na górę strony