Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie łatwiej ratować życie

Data publikacji 30.10.2013

Elbląscy policjanci włączyli się w akcje Dzień Dawcy Szpiku dla Tadka i innych Bank Zachodni WBK S.A. wspólnie przeciw białaczce. Organizatorem akcji jest fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. To aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych prawie 365 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 683 osoby oddały swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzisiaj kilkudziesięciu policjantów i pracowników Policji zarejestrowało się w bazie.

„Cześć, mam na imię Tadek, mam 14 lat, interesuję się łucznictwem tradycyjnym. Trenowałem kajakarstwo, a obecnie jestem piłkarzem ręcznym w drużynie  MKS-Truso Elbląg. Lubię fotografować przyrodę, myślę o skończeniu studiów medycznych. Niestety 14.08.2013 r. zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę limfoblastyczną. Na początku września przebadano moich dwóch młodszych braci: 11-letniego Mateusza i 8-letniego Tymoteusza, na zgodność jako potencjalnych dawców szpiku. Niestety, żaden z moich braci nie może być dawcą dla mnie. Tylko niespokrewniony dawca może mnie uratować.“

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizowane są tego typu akcje.

Dziś przedstawiciel elbląskiego oddziału Banku Zachodniego WBK rejestrował i pobierał próbki od kilkudziesięciu policjantów i pracowników elbląskiej Policji. Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranego materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony