Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ustawili przetarg o wartości 13 mln złotych

Data publikacji 30.10.2013

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Gdańsku wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Woskowej zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o organizowanie nieuczciwych przetargów. Nieprawidłowości dotyczyły organizacji przetargów na ochronę obiektów wojskowych realizowanych przez Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. Jest to już kolejna w ostatnim czasie tego typu sprawa dot. nieprawidłowości w ochronie obiektów wojskowych. Za tego typu przestępstwo grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj policjanci na terenie Gdańska zatrzymali menadżera regionalnego jednej z firm ochroniarskich, natomiast żandarmi weszli do Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie i zatrzymali żołnierza. Obaj mężczyźni podejrzani są o  ustawienie przetargów na ochronę obiektów wojskowych. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przetarg o wartości około 13 milionów zł został zmanipulowany  przez żołnierzy oraz przedstawicieli firm cywilnych.

Osoby te dopuściły się miedzy innymi zmowy cenowej mającej na celu wygranie przetargu przez dużą firmę ochroniarską za możliwie najwyższą cenę. Ponadto wykryto nieprawidłowości podczas realizacji umowy o świadczenie usług w zakresie ochrony obiektów i mienia powodujących  straty w majątku Sił Zbrojnych RP oraz narażające obiekty wojskowe na realne zagrożenie.

Działania Policji i Żandarmerii doprowadziły do ujawnienia szeregu przestępstw m.in. przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy oraz nieprawidłowości w ochronie informacji niejawnych. Za tego typu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Nie wykluczamy kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

(KWP w Gdańsku / mj)

Film Ustawili przetarg o wartości 13 mln złotych

Opis filmu: korupcja, przetargi

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Ustawili przetarg o wartości 13 mln złotych (format flv - rozmiar 6.97 MB)

Powrót na górę strony