Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów w prywatnym domu

Data publikacji 30.10.2013

Nielegalną fabrykę papierosów zlikwidowali 24 października 2013 roku funkcjonariusze łódzkiej Służby Celnej wraz z policjantami z CBŚ. Fabryka mogła wytworzyć w ciągu doby ponad 100 tys. sztuk papierosów.

Funkcjonariusze mieli podejrzenia, że w jednym z domów jednorodzinnych w łódzkiej dzielnicy Teofilów funkcjonuje nielegalna wytwórnia papierosów. Na teren nieruchomości wkroczyli w momencie, gdy dwóch mężczyzn produkowało właśnie papierosy. Jak się okazało, dom wynajęto i przystosowano wyłącznie na potrzeby nielegalnego procederu. W ulokowanej na parterze kuchni ustawiono maszynę służąca do nabijania gilz papierosowych, zaś w pokojach na piętrze urządzono suszarnię tytoniu. Rozrzuconą na podłodze krajankę tytoniową podsuszano za pomocą grzejników turystycznych.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że wytwórnia działała od miesiąca, a produkcja odbywała się 5 dni w tygodniu. Celnicy przypuszczają, że sprawcy mogli wyprodukować dziennie ponad 100 tys. sztuk nielegalnych papierosów. Na razie trwa postępowanie, które wykaże ile nielegalnego towaru sprawcy już wprowadzili na rynek, a ile papierosów mogli wytworzyć.

W trakcie kontroli funkcjonariusze zarekwirowali 14 tys. sztuk gotowych papierosów i 130 kg tytoniu do palenia przygotowywanego do przetworzenia, a także gilzy papierosowe i kartony na gotowy wyrób. Ponadto celnicy zabezpieczyli wartą około 80 tys. złotych maszynę do produkcji papierosów oraz gotówkę: 3 tys. złotych. Funkcjonariusze Służby Celnej szacują, że wartość przejętego towaru przekracza kwotę 170 tys. złotych.

Zarzuty popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa karnego skarbowego usłyszało dwóch mężczyzn w wieku 40 i 39 lat. Sprawcy znani są łódzkim funkcjonariuszom, gdyż w przeszłości byli notowani za obrót nielegalnymi wyrobami akcyzowymi. Teraz grozi im wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.

Źródło: Izba Celna w Łodzi

Powrót na górę strony