Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 31.10.2013

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zabezpieczyli w jednym z biur w Krakowie dyski twarde z nielegalnymi programami służącymi do obróbki grafiki znanej firmy. Wstępne straty oszacowano na około 45 tysięcy złotych.

Nielegalne oprogramowanie funkcjonariusze ujawnili w jednej z agencji reklamowych w Krakowie. Policjanci ustalili, że właśnie tam używane są specjalistyczne programy służące do projektowania oraz obróbki grafiki, na które użytkownicy nie posiadają wymaganej licencji. Na miejscu zabezpieczono dyski twarde wymontowane z komputerów. Wstępna analiza wykazała, że w każdym z nich zainstalowane było takie właśnie oprogramowanie – do obróbki grafiki i tworzenia profesjonalnych projektów, znanej firmy. Dodatkowo odnalezione zostały także narzędzia informatyczne służące do obchodzenia lub przełamywania zabezpieczeń używanego bez licencji programu.

Zabezpieczone dyski twarde zostaną poddane szczegółowej analizie. Biegły z zakresu informatyki wstępne straty poniesione przez firmy, będące twórcami programów, oszacował na kwotę około 45 tysięcy złotych.

Zgodnie z kodeksem karnym za uzyskanie cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w sprawie prowadzi Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony