Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na spektaklu

Data publikacji 01.11.2013

30 października 2013 roku o godzinie 19:00 w Warszawie w Teatrze Kamienica odbył się przedpremierowy pokaz spektaklu „My dzieci z dworca ZOO”. Honorowym gościem był I Zastępca Komendanta Głównego Policji Pan nadinsp. Krzysztof Gajewski. Wśród publiczności obecni byli również Dyrektorzy Biur Komendy Głównej Policji, policjanci z Wydziału Profilaktyki Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP oraz Komendy Stołecznej Policji.

Spektakl stanowi cenną inicjatywę profilaktyczno – edukacyjną ukierunkowaną na przeciwdziałanie narkomanii wśród młodzieży.

Jest to opowieść nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym jak cienka jest granica między zabawą a tragedią. Sztuka obnaża ludzką bezradność wobec systemu, dla którego jednostka jest nieistotna.

Przedstawienie powstało w oparciu o reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka o tym samym tytule. Dziennikarze niemieckiego „Sterna” w serii wywiadów przeprowadzonych w połowie lat 70 XX wieku, ujawnili wstrząsający obraz młodzieży berlińskiej, która w latach 60. i 70. XX wieku, w okolicach dworca kolejowego Berlin ZOO, pozbawiona opieki i wsparcia popadała w narkomanię, alkoholizm i nędzę.

Nastoletnia narkomanka – Christiane F.- opowiada wstrząsającą historię swojego życia. Dziewczyna wraz z rodzicami i młodszą siostrą przeprowadza się do Berlina Zachodniego, gdzie zaczyna nowe życie. Już na starcie pojawiają się problemy. Ojciec dziewczyny z troskliwego i kochającego staje się  bezuczuciowym, niewyrozumiałym rodzicem, który znęca się nad własną rodziną. Na dodatek nie pracuje. Cała rodzina utrzymuje się jedynie z pensji matki.

Christiane nie ma żadnych znajomych, a  tym bardziej przyjaciółki, której mogłaby się wyżalić. Jednak towarzyszy jej siostra oraz ich dog- Ajaks. W domu nie panują najlepsze stosunki, coraz częściej dochodzi do kłótni. Dziewczyna zaczyna spędzać coraz więcej czasu poza domem. Popada w nieodpowiednie towarzystwo. Christiane  sięga po alkohol i „miękkie” narkotyki.  Z biegiem czasu sytuacja w rodzinie się pogarsza. Od tej pory dziewczyna coraz bardziej zaniedbuje szkołę. Zaczyna spędzać czas z  palącymi haszysz. Na swojej drodze poznaje wielu ludzi. W końcu trafia na tego jedynego. Detlef , którego poznała w Soundie, staje się jej bardzo bliski.   Pewnego dnia,  Christiane zażywa swoją pierwszą działkę heroiny. Bardzo szybko się uzależnia. Dziewczyna często okłamuje rodziców i zataja prawdę o swoim nałogu. Aby zdobyć pieniądze na narkotyki, zaczyna żebrać i kraść. Gdy to nie wystarcza, zaczyna się prostytuować. Codziennym miejscem spotkań narkomanów staje się Dworzec Zoo. To właśnie tam oddaje się za pieniądze bądź  heroinę. Przez cały czas dziewczynie towarzyszy Detlef, który ją wspiera. Razem próbują stawić czoła narkotykom. Oboje podejmują próby odwyku…

 

Źródło: BPiRD KGP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.74 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.61 MB)

Powrót na górę strony