Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysokościowy trening antyterrorystów

Data publikacji 04.11.2013

W ubiegłym tygodniu śląscy antyterroryści byli gospodarzami ćwiczeń wysokościowych. Uczestniczyli w nich policjanci z kilku województw, strażacy, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wojskowi komandosi oraz ratownicy GOPR. Doskonalono współpracę oraz działania z użyciem śmigłowca.

W dniach od 28 do 30 października w Szczyrku odbyły się ćwiczenia wysokościowe dla jednostek specjalnych policji i innych służb. Gospodarzem szkolenia był katowicki pododdział antyterrorystyczny policji, a udział w nim wzięli policyjni antyterroryści z Poznania, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Kielc oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Państwowej Straży Pożarnej z Radzionkowa, żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, oraz ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR. Ćwiczenia odbywały się przy użyciu śmigłowca Mi-8T ze stanu Zarządu Lotnictwa Komendy Głównej Policji.

Głównymi tematami szkolenia były techniki desantowania się ze śmigłowca przez zespoły bojowe jednostek specjalnych oraz elementy ratownictwa w terenie górskim. Podczas szkolenia udało się wypracować wspólne standardy działań wymagających użycia technik desantowych z pokładu śmigłowca oraz ewakuacji z jego udziałem. Umiejętności te mogą być przydatne w przypadku działań bojowych policjantów i żołnierzy wykonujących zadania w ramach zwalczania terroryzmu oraz zaistnienia klęsk żywiołowych.

Warunki pogodowe oraz dobra współpraca pilotów śmigłowca z instruktorami ratownictwa wysokościowego umożliwiły sprawne wykonanie wszystkich założonych elementów szkolenia. Jego uczestnicy jednogłośnie uznali, że podobne treningi powinny być powtarzane w przyszłości.

(KWP w Katowicach / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.76 MB)

Powrót na górę strony