Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany kolejny członek gangu oszustów

Data publikacji 04.11.2013

Policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu z KWP w Katowicach zatrzymali członka grupy dokonującej wyłudzeń metodą na tzw. wnuczka. Jest to druga osoba zatrzymana w tej sprawie. Dotychczas oszacowane straty spowodowane przez gang oszustów wynoszą ponad 280 tys.zł.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu katowickiej komendy wojewódzkiej zatrzymali w Poznaniu 26-letniego mieszkańca tego miasta. Mężczyzna pełnił kierowniczą rolę w grupie przestępczej, zajmującej się oszustwami na tzw. wnuczka. Posługiwał się on zagranicznymi dokumentami i często przekraczał granice naszego kraju. Zatrzymanie to jest wynikiem pracy śląskich śledczych, którzy ustalili, że pewna część połączeń telefonicznych, w trakcie których podejmowano próby wyłudzeń pieniędzy, realizowana była z zagranicy. 26-latkowi zarzucono udział w 7 przestępstwach, w których pokrzywdzeni stracili ponad 140 tysięcy złotych. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe.

Na początku grudnia ubiegłego roku, w tej samej sprawie zatrzymano 24-letniego mieszkańca województwa łódzkiego, który w imieniu rzekomych "wnuczków" odbierał pieniądze od poszkodowanych. Brał udział w co najmniej 24 takich przestępstwach, w których straty wyniosły 286 tysięcy złotych. Do oszustw dochodziło praktycznie na terenie całego kraju, m.in. w województwie śląskim, w Poznaniu, Bydgoszczy, Olsztynie, czy Zamościu. Jednorazowo przestępcy wyłudzili najwięcej pieniędzy w Katowicach, gdzie pokrzywdzony stracił 50 tysięcy złotych.

Śledczy określają sprawę jako rozwojową i planują kolejne zatrzymania.

Apelujemy, szczególnie do osób starszych, aby w przypadku odebrania połączenia telefonicznego (z reguły na telefon stacjonarny), w trakcie którego ktoś nakłania do przekazania pieniędzy, zweryfikować rozmówcę i przekazane przez niego informacje. Przede wszystkim należy skontaktować się z rodziną, w drugiej zaś kolejności, jeśli zachodzi podejrzenie, że za sprawą stoją oszuści, należy poinformować Policję.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony