Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukał starsze osoby na co najmniej 140 tys. zł – wpadł w ręce wrocławskich policjantów

Data publikacji 07.11.2013

Oszukiwał bez skrupułów starsze osoby na terenie całego kraju – wpadł we Wrocławiu. Teraz mężczyźnie ustalonemu i zatrzymanemu przez wrocławskich policjantów, za czyny, o które jest podejrzany, grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawca wyszukiwał osoby starsze o trudnej sytuacji materialnej, a następnie pod pozorem zatrudnienia zainteresowanych w „jego przedsiębiorstwie”, podstępem nakłaniał pokrzywdzonych do wzięcia pożyczek, kredytów i przekazania mu pieniędzy. Działając w ten sposób w różnych regionach kraju, sprawca wyłudził od pokrzywdzonych, co najmniej 140 tys. złotych.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej, w wyniku prowadzonych działań ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o szereg oszustw na szkodę starszych ludzi. Zatrzymany, to 52-letni mieszkaniec jednej z miejscowości położonych w powiecie stargardzkim (woj. zachodniopomorskie). Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Do zatrzymania podejrzanego przez wrocławskich funkcjonariuszy doszło w jednym z moteli na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, sprawca podróżując po Polsce, wyszukiwał osoby starsze o trudnej sytuacji materialnej, a następnie bez skrupułów je oszukiwał.

Zatrzymany oferował pokrzywdzonym pracę w „swoim przedsiębiorstwie”, polegającą na wykonywaniu prostych czynności, np. stróżowaniu. Następnie podstępem nakłaniał te osoby do wzięcia pożyczek bankowych, kredytów, a także zakupów w systemie sprzedaży ratalnej i przekazywania mu otrzymanych w ten sposób pieniędzy lub zakupionych przedmiotów, na poczet spłaty zaległości finansowych lub doposażenia „jego firmy”. W wielu przypadkach, pokrzywdzeni podpisując dokumenty bankowe byli przekonani, że podpisują dokumentację związaną z ich zatrudnieniem.

Działając w ten sposób w różnych regionach kraju, sprawca wyłudził od pokrzywdzonych, co najmniej 140 tys. złotych, doprowadzając ich, również na terenie Wrocławia, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Teraz za oszustwa, o które mężczyzna jest podejrzany, grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Obecnie funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu badają w dalszym ciągu wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu. Ustalają m.in. ile osób zostało w ten sposób oszukanych przez zatrzymanego.

(KWP we Wrocławiu / pt)

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.99 MB)

Powrót na górę strony