Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli oszuści z podrobionymi kartami

Data publikacji 18.10.2007

Dwóch obywateli Mołdawii, którzy na podstawie sfałszowanych kart magnetycznych próbowali wypłacić pieniądze z bankomatów, zatrzymali stołeczni policjanci. Mężczyźni mieli przy sobie 37 kart z odręcznie zapisanymi numerami PIN, 12 tys. złotych, kilkaset euro i funty brytyjskie. W apartamencie wynajętym wczoraj na warszawskim Mokotowie zabezpieczono kolejne 174 podrobione karty i laptopa.

Gdy po 19.00 do śródmiejskiej komendy wpłynęła informacja, że z bankomatu przy Pl. Powstańców Warszawy wypłacane są pieniądze za pomocą podrobionych kart, na miejsce natychmiast skierowano policjantów. Wystarczyło zaledwie parę minut i na gorącym uczynku wpadł 26 letni Vitalie M. Podczas kontroli okazało się, że ma przy sobie 17 podrobionych kart i 5 tys. złotych.

Nie minęło jeszcze pół godziny, a do policjantów dotarł drugi sygnał o podejrzanych wypłatach z bankomatu przy Nowym Świecie. Tak, jak poprzednio wysłano kolejną załogę. Tym razem zatrzymano 24 letniego Veaceslawa V. Zabezpieczono przy nim 20 kart i około 7 tys. złotych.

Obaj trafili do komendy przy ul. Wilczej. Tam szybko wyszło na jaw, że panowie doskonale się znają. Zaledwie wczoraj wynajęli apartament na ekskluzywnym osiedlu na warszawskim Mokotowie. Podczas przeszukania ich lokum kryminalni odkryli jeszcze 174 sfałszowane karty z odręcznie zapisanymi numerami PIN, laptopa oraz kilkaset euro.

Prowadzący postępowanie ustalili, że mężczyźni przyjechali do Polski przedwczoraj. Żaden z nich nie potrafił wyjaśnić, skąd ma karty i pieniądze. Wszystko wskazuje na to, że mężczyźni od dłuższego czasu zajmowali się tym procederem. Niewykluczone, że znalezione karty fałszowano zagranicą, ale na szkodę obywateli polskich. Policjanci muszą teraz dokładnie ustalić liczbę i miejsce dokonywania nielegalnych wypłat. Za oszustwa zatrzymanym grozi im do 8 lat. Jutro o ich losie zadecyduje sąd. 

W półroczu 2007 r. karta (lub karty) kredytowe (płatnicze) była głównym przedmiotem przestępstwa w 5.103 przestępstwach. Najczęściej były to przypadki:

• Kradzieży cudzej rzeczy – 4.823
• Oszustwa – 117
• Kradzieży z włamaniem - 84
• Przywłaszczenia – 32
• Przestępstw rozbójniczych - 28 

 

Dbaj o bezpieczeństwo swojej karty kredytowej
Zawsze pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty płatniczej:
Nigdy nie zapisujmy kodu PIN na karcie płatniczej lub na kartce noszonej w portfelu razem z kartą, nie udostępniajmy PIN -u nikomu, a jeśli został już komukolwiek ujawniony, wtedy należy wystąpić do banku po nowy.
Przed włożeniem karty do bankomatu sprawdźmy czy nie został on zmodyfikowany, czy nie ma nałożonej jakiejś nakładki na klawiaturę lub w miejscu, gdzie wkładamy kartę.

Korzystając z bankomatu stańmy tak by zasłonić wstukiwany kod PIN i wypłacaną kwotę. Starajmy się także zakryć klawiaturę np. ręką tak, by ewentualnie zainstalowana przez przestępców kamera nie mogła dostrzec kodu PIN.

Jeśli chcemy sprawdzić czy została wypłacona żądana kwota zróbmy to dyskretnie. Nie liczmy pieniędzy na oczach innych. Dobrze schowajmy kartę i pieniądze i wydruk transakcji, zabezpieczając się przed ewentualnym kieszonkowcem.

Płacąc kartą w sklepie czy lokalu usługowym pamiętajmy o tym, że karty nie wolno nawet na chwilę spuścić z oczu. Skopiowanie naszej karty zajmuje ułamek sekundy! Płacąc kartą wymagajmy, żeby przyniesiono terminal by osobiście móc wczytać kartę. Jeśli technicznie nie jest to możliwe, powinniśmy razem z pracownikiem udać się np. na zaplecze, gdzie znajduje się terminal.

Jeśli terminal, zachowanie kelnera, sprzedawcy lub bankomat budzą nasz niepokój, natychmiast powiadamiajmy o tym policję.
Jeśli karta zaginęła lub została skradziona natychmiast powiadamiamy bank, podobnie jak w sytuacji gdy zauważymy na naszym koncie nie wykonywane przez nas transakcje 



 

Powrót na górę strony