Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami

Data publikacji 08.11.2013

Zarzut znęcania się nad zwierzętami usłyszał od policjantów z Tyczyna mieszkaniec gminy. Obok jego posesji policjanci znaleźli dwa należące do niego owczarki niemieckie przywiązane łańcuchem i sznurem. Były wychudzone, nie miały również schronienia i dostępu do wody. O sprawie policjanci powiadomili przedstawicieli Stowarzyszenia Ochrony Praw Zwierząt i pracowników urzędu gminy.

W październiku policjanci zostali zawiadomieni o złym traktowaniu psów przez mieszkańca gminy Tyczyn. Interweniujący na miejscu policjanci w bezpośrednim sąsiedztwie posesji należącej do 35-letniego mężczyzny znaleźli dwa psy, owczarki niemieckie. Jeden przywiązany był łańcuchem do drzewa, drugi sznurkiem do ogrodzenia. Trzymane na około1,5-metrowej uwięzi psy miały ograniczoną możliwość ruchu. Obydwa były wychudzone, nie miały dostępu do wody ani zadaszenia lub budy. Były również apatyczne.

O poczynionych ustaleniach policjanci powiadomili przedstawicieli Stowarzyszenia Ochrony Praw Zwierząt, pracowników urzędu gminy zajmujących się ochroną zwierząt i weterynarza. Ostatecznie psy zostały zabrane przez pracowników stowarzyszenia do schroniska, a policjanci przystąpili do zbierania materiału dowodowego. W trakcie postępowania okazało się, że na posesji znajduje się jeszcze kilka psów. Wczoraj weszli tam policjanci wraz z pracownikami stowarzyszenia, urzędu gminy oraz lekarzem weterynarii.

W kojcach trzymanych było 10 psów. Według wstępnej opinii weterynarza ich stan ogólny był dobry, z lekkimi oznakami niedożywienia. Zastrzeżenie budziły jednak warunki bytowe zwierząt. Kojce był mocno zabrudzone, zwierzęta nie miały dostępu do pokarmu, a w kilku przepadkach również do wody. Zaledwie dwa z nich miały budy. W związku z tym do czasu zakończenia postępowania opiekę nad nimi przekazano osobie godnej zaufania.

Wczoraj na podstawie zebranego w sprawie materiału policjanci przedstawili właścicielowi psów zarzut znęcania się nad zwierzętami. Na razie dotyczy on przypadku dwóch psów umieszczonych w schronisku. W sprawie trwają dalsze ustalenia.

(KWP w Rzeszowie / mj)

Powrót na górę strony