Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolska Policja rozlicza grafficiarzy z dokonanych zniszczeń

Data publikacji 13.11.2013

Kilkudziesięciu wandali odpowie za zdewastowanie przestrzeni publicznej. Małopolscy policjanci konsekwentnie podejmują działania przeciwko grafficiarzom rozliczając kolejnych wandali ze zniszczeń. Tylko w Krakowie, od połowy czerwca br. policjanci zatrzymali 50 osób podejrzewanych o uszkodzenie mienia nanoszonymi malunkami. Większość zatrzymanych to osoby dorosłe, nierzadko będące pod wpływem alkoholu w chwili malowania graffiti.

Pod wpływem alkoholu był 26-letni mieszkaniec Krakowa, który naniesionym graffiti zniszczył 10 obiektów, w tym zabytkowe kamienice w centrum miasta. Za zdewastowanie zabytków grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci komisariatu 6 w Krakowie zatrzymali wandala który namalował graffiti o treści kibicowskiej na elewacji budynku żłobka. Przedstawiono mu zarzut uszkodzenia tego budynku, policyjna analiza naniesionego tagu pozwoliła wnioskować, że to nie jedyne uszkodzenie dokonane przez tego mężczyznę. I rzeczywiście, po przeprowadzonej ekspertyzie laboratoryjnej udowodniono mu zniszczenie także innego budynku (elewacji przedszkola).

Policjanci komisariatu 3 w Krakowie zatrzymali 19-latka podejrzewanego o naniesienie na jednym z bloków napisów, które w treści zawierają groźbę pod czyimś adresem. Czyn jest kwalifikowany jako zniszczenie mienia i kierowanie gróźb karalnych.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości nieletnich komisariatu 6 w Krakowie zatrzymali nieletniego podejrzewanego o uszkodzenie elewacji 26 budynków poprzez naniesienie na ich ściany graffiti. Nieletni jest pseudokibicem.

Również funkcjonariusze 8 komisariatu w Krakowie rozliczyli nieletnich z namalowania kibicowskiego graffiti na budynkach szkoły i przedszkola (straty powstałe wskutek zniszczeń oszacowano na kwotę około trzech tysięcy złotych). Przedstawiono im zarzuty uszkodzenia mienia w związku z czynem chuligańskim. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy przekazany został do sądu rodzinnego i nieletnich.

Policjanci komisariatu 4 w Krakowie dzięki prowadzonej analizie tagów uzupełnili zarzuty wobec wandali zatrzymanych w związku z dewastacją osiedla Widok – na budynkach tego osiedla namalowane zostały hasła o treści kibicowskiej. Zatrzymani to młodzi ludzie w wieku od 16 do 19 lat, pseudokibice jednego z krakowskich klubów piłkarskich, jeden z nich był już wcześniej karany za rozbój. Wszyscy odpowiedzą za uszkodzenie mienia, grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności, sąd może także nakazać naprawienie powstałych szkód (wobec jednego z zatrzymanych materiały wyłączono do sądu rodzinnego i nieletnich, który podejmie dalsze decyzje w jego sprawie).

Policjanci wydziału kryminalnego z 6 komisariatu w Krakowie zatrzymali trzy osoby podejrzewane o malowanie graffiti o treści kibicowskiej – dwóch mężczyzn zatrzymanych zostało na gorącym uczynku przestępstwa, następnego dnia dołączył do nich także nieletni, który jak się okazało, miał na swoim koncie jeszcze wykonanie napisu na innym budynku. Przedstawiono im zarzuty zniszczenia mienia w związku z czynem chuligański, jeden ze sprawców oddany został pod policyjny dozór, drugi trafił do aresztu z uwagi na to, że prowadzona była już wobec niego inna sprawa, w której nałożono na niego taki właśnie środek zapobiegawczy. Materiały zebrane w sprawie nieletniego sprawcy przekazane zostały do sądu rodzinnego i nieletnich.

Za malowanie graffiti o treści nawołującej do nienawiści z powodów etnicznych, rasowych i wyznaniowych odpowiedzą dwaj 25-letni mężczyźni, którzy takie napisy nanieśli na budynkach osiedla Dywizjonu 303. Na wniosek Wydziału Kryminalnego KP VIII w Krakowie Prokurator Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty zastosował wobec podejrzanych dozór policyjny.

Podobne zarzuty przedstawiono także dwóm innym mężczyznom zatrzymanym przez policjantów w związku z pomalowaniem elewacji kamienicy i muru w Rynku Podgórskim. Zatrzymani to mieszkańcy Krakowa w wieku 18 i 17 lat.

Krakowscy policjanci patrolujący nocą rejon ulicy Powstańców zauważyli mężczyzn stojących przed budynkiem, którzy na widok radiowozu zaczęli uciekać – jeden z uciekających zatrzymany został w pościgu, drugi następnego dnia. Okazało się, że powodem ucieczki było świeżo namalowane graffiti – sporej wielkości napis o treści kibicowskiej. Policjanci zabezpieczyli porzucone farby i nóż, a w trakcie przeszukań pomieszczeń zajmowanych przez zatrzymanych także rower, który został skradziony w innym województwie.

Znaczna część sprawców graffiti jest zatrzymywana na gorącym uczynku przestępstwa przez patrolujących teren policjantów. Ale są także i takie sprawy, które prowadzone są po zgłoszeniu zarządcy budynku, który został zdewastowany – tak było na przykład w przypadku zniszczenia klatki schodowej bloku przy ulicy Celarowskiej. Policjanci komisariatu 3 Policji w Krakowie otrzymali zgłoszenie o porysowaniu ścian ostrym narzędziem, licznych napisach namalowanych na ścianach i zniszczonych kamerach monitoringu w kwietniu, sprawców zatrzymali w sierpniu, po żmudnych analizach porównawczych. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty zniszczenia mienia.

Policjanci z komisariatu w Zabierzowie zatrzymali 19-letniego mężczyznę podejrzewanego o namalowanie graffiti – napisy o treści kibicowskiej naniesione zostały na przystanku autobusowym oraz dwóch budynkach. Ponadto jeden z grafficiarzy zaczął także grozić osobom znajdującym się wewnątrz budynku i rozpylił gaz pieprzowy. Następnego dnia funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie na jednej z ulicy Miechowa zatrzymali drugiego z wandali.

Także suscy policjanci rozliczyli z dewastacji dwie grupy grafficiarzy – zatrzymali siedem osób, które usłyszały już zarzuty zniszczenia mienia i oddane zostały pod policyjny dozór. Pięciu z zatrzymanych to młodzi mężczyźni w wieku od 17 do 19 lat - policjanci udowodnili im dokonanie uszkodzeń elewacji 25 budynków na terenie powiatów suskiego, oświęcimskiego, myślenickiego, wielickiego, nowotarskiego i wadowickiego. Zebrany materiał dowodowy dokumentuje zniszczenia sięgające dwóch lat wstecz. Kolejni dwaj mężczyźni odpowiedzą za zniszczenie ścian budynku suskiego liceum, do którego doszło pod koniec października br. - na nowo odnowionej elewacji znalazł się napis naniesiony czarnym i czerwonym sprayem, o treści kibicowskiej. Sprawcami okazali się mieszkańcy Suchej Beskidzkiej w wieku 17 i 18 lat. W miejscach zamieszkania policjanci zabezpieczyli pojemniki z farbą oraz elementy ubrania, które posłużyły sprawcom do kamuflażu.

Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek zapowiadając zdecydowane działania przeciwko przestępczości chuligańskiej wzmocnił nie tylko służby kryminalne zajmujące się rozpracowywaniem grup przestępczych (na każdym komisariacie są osoby specjalizujące się w tym zagadnieniu), ale również patrolowe i wywiadowcze – dzięki temu coraz więcej sprawców jest zatrzymywanych na gorącym uczynku przestępstwa. Ważne było także przeprowadzenie szczegółowych analiz zjawiska graffiti, ponieważ jego zwalczanie to nie tylko represja, to także zrozumienie kontekstu działania sprawców, by móc zapobiegać (to zadanie m.in. dla policyjnych specjalistów ds. nieletnich by podczas rozmów z uczniami szkół podejmowali temat dbałości o wspólną przestrzeń, sposobów rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, radzenia sobie z frustracją etc. oraz zapraszali do współpracy także inne podmioty współodpowiedzialne za wychowanie młodych ludzi).

W zwalczaniu zjawiska graffiti współpracujemy ściśle ze Strażą Miejską, Urzędami Miast i władzami samorządowymi opracowując strategię przeciwdziałania aktom wandalizmu (rozważane są różne pomysły m.in. uruchomienie telefonu antygraffiti czy oddanie wskazanych przestrzeni pod graffiti).

(KWP w Krakowie / mj)

Film Małopolska Policja rozlicza grafficiarzy z dokonanych zniszczeń

Opis filmu: niszczenie mienia, graffiti

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Małopolska Policja rozlicza grafficiarzy z dokonanych zniszczeń (format flv - rozmiar 2.39 MB)

Powrót na górę strony