Rozbita grupa przestępcza, która spowodowała straty wynoszące ponad 62 miliony złotych
Straty spowodowane działalnością grupy wyniosły ponad 62 miliony złotych, a liczba poszkodowanych jest szacowana na przeszło 10 tys. osób. Dolnośląscy policjanci w związku z prowadzonym postępowaniem zatrzymali 11 osób. Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było podstępne uzyskanie środków pieniężnych znacznej wartości na szkodę Skarbu Państwa i wielu osób fizycznych oraz uporczywe i złośliwe naruszanie praw pracowniczych.
Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z kolegami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 11 osób, w związku z postępowaniem dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było podstępne uzyskanie środków pieniężnych znacznej wartości na szkodę Skarbu Państwa i wielu osób fizycznych oraz uporczywe i złośliwe naruszanie praw pracowniczych. Jak dotychczas ustalono straty spowodowane działalnością grupy wyniosły ponad 62 miliony złotych. Liczba osób poszkodowanych jest szacowana na przeszło 10 tys. osób.
W toku śledztwa ustalono, że grupa ta wykorzystywała do uzyskania środków pieniężnych należnych Skarbowi Państwa, szereg istniejących podmiotów gospodarczych, które zostały założone przez członków grupy, bądź też przez nich przejęte, poprzez odkupienie udziałów od dotychczasowych właścicieli. Pod pozorem działalności w zakresie pośrednictwa pracy, zamieszane w proceder spółki przejmowały pracowników od różnych podmiotów gospodarczych, oferując byłym pracodawcom zmniejszenie kosztów pracy zwykle o 40% ich wysokości. Przejęcia te dokonywane były na podstawie art. 23¹ kodeksu pracy. „Nowy” pracodawca przejmował na siebie obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników, a w tym obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczek na podatek dochodowy. Po podpisaniu stosownych umów i przejęciu pracowników grupa wypłacała pracownikom należne pensje. Nie odprowadzała jednak należności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pomimo składania deklaracji RMUA. Nie odprowadzała również zaliczek podatkowych od pensji zatrudnionych pracowników, pomimo, że środki na te cele otrzymała od swoich kontrahentów.
Straty spowodowane działalnością tej grupy, jedynie w części dotyczącej kwot zagarniętych z tytułu składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyniosły ponad 62 miliony złotych. Kwota ta nie jest ostateczna, może ulec zwiększeniu. Z kolei liczba pokrzywdzonych, to jest przejętych pracowników, szacowana jest na przeszło 10 tys. osób. Uzyskane w ten sposób wartości pieniężne sprawcy transferowali poza granice kraju, a następnie lokowali w nieruchomościach i innych przedsięwzięciach.
Dolnośląscy policjanci w toku śledztwa zatrzymali 11 osób. W stosunku do 6 sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto zabezpieczono środki pieniężne: przeszło 3 miliony złotych oraz majątek w postaci samochodów i nieruchomości.
Czynności w tej sprawie wykonywane są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Aktualne ustalenia były możliwe dzięki ścisłej współpracy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Izbą Skarbową we Wrocławiu, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwem Finansów.
W związku z zaistniałą sytuacją zasadne jest, by pracodawcy rozważyli podjęcie kroków zmierzających do ochrony interesów byłych pracowników, a także własnych firm.
(KWP we Wrocławiu / mj)
Film Rozbita grupa przestępcza, która spowodowała straty wynoszące ponad 62 miliony złotych
Opis filmu: przestępczość gospodarcza
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbita grupa przestępcza, która spowodowała straty wynoszące ponad 62 miliony złotych (format flv - rozmiar 10.79 MB)