Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany fałszywy policjant

Data publikacji 15.11.2013

Zabrzańscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który podszywając się pod funkcjonariusza Policji, wyłudził od 26-letniej zabrzanki pieniądze, w zamian za pomoc w odnalezieniu poszukiwanej przez nią siostry. Podejrzany wpadł w ręce mundurowych w chwili, kiedy umówił się ze swoją ofiarą, aby otrzymać od niej kolejną kwotę pieniędzy. O jego dalszych losach dzisiaj zadecyduje prokurator.

Poszkodowana zabrzanka przed kilkoma miesiącami dowiedziała się, że ma prawdopodobnie siostrę, która zaraz po urodzeniu została oddana do adopcji. Próby jej odnalezienia doprowadziły zabrzankę do 20-letniego mężczyzny, który przedstawiając się jako przedstawiciel fundacji zajmującej się poszukiwaniem osób, a także funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zaoferował swoją pomoc. Mężczyzna wykazując się dużymi wpływami w instytucjach oraz przedstawiając podrobione wcześniej dokumenty, stał się w oczach poszkodowanej, osobą godną zaufania. W zamian za udzielenie pomocy żądał pieniędzy, które kobieta przekazała mu osobiście, a następnie przelewem bankowym.

W sumie sprawca zdołał naciągnąć poszkodowaną na kwotę 675 złotych. Z upływem czasu kobieta była informowana o przebiegu poszukiwań. Otrzymała nawet wiadomość, że jej siostra żyje i faktycznie przebywa w rodzinie mieszkającej na terenie województwa śląskiego. Kiedy przed 2 dniami oszust ponownie zadzwonił do 26-latki z żądaniem przekazania kolejnej kwoty pieniędzy, kobieta zaczęła zastanawiać się nad jego wiarygodnością. Tracąc wiarę w prawdziwość intencji 20-latka, udała się do komisariatu II policji w Zabrzu i opowiedziała całą historię, informując jednocześnie o planowanym spotkaniu z rzekomym „policjantem”.

W sprawę zaangażowali się mundurowi z „dwójki” oraz kryminalni z zabrzańskiej komendy. Zatrzymali podejrzanego, a w toku dalszych czynności przejęli jego „lewe dokumenty”. Wśród nich między innymi legitymację pracownika Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych w Warszawie.

Zatrzymany przyznał się do winy. Obecnie policjanci sprawdzają, czy było to jedyne przestępstwo dokonane przez 20-latka. Jak dotąd zatrzymany usłyszał zarzuty oszustwa, podrabiania i posługiwania się fałszywymi dokumentami. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Katowicach / mw)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 7.89 MB)

Powrót na górę strony