Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za wręczanie i przyjmowanie łapówek

Data publikacji 17.11.2013

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą oraz funkcjonariusze służby celnej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o działalność korupcyjną. Wśród zatrzymanych jest były już celnik z przejścia granicznego w Gronowie i Grzechotkach, który w zamian za łapówki wpuszczał do Polski auta przewożące kontrabandę zza wschodniej granicy nie poddając ich kontroli. W tej sprawie zatrzymanych zostało także dwóch innych mężczyzn podejrzanych o wręczanie łapówek. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Elbląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą oraz funkcjonariusze służby celnej pracowali nad sprawą od ubiegłego roku. Ustalili, że 33-letni Vardan G. obywatel Armenii i Polski trudnił się przemytem papierosów zza wschodniej granicy. Współpracował z 28-letnim Łukaszem M., który był pośrednikiem w przekazywaniu łapówek 35-letniemu Krzysztofowi D. funkcjonariuszowi służby celnej i kontrolerowi pojazdów na przejściu granicznym Gronowo - Mamonowo oraz Grzechotki. Celnik nie kontrolował aut i wpuszczał je do Polski.

Działania służb doprowadziły do zatrzymania całej trójki na terenie Elbląga i Olsztyna. Prokurator Okręgowy w Elblągu zarzucił celnikowi przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie kilku tysięcy złotych. Ponadto elbląscy policjanci w domu Vardana G. zabezpieczyli nielegalnie posiadaną broń palną – sztucer myśliwski z tłumikiem oraz amunicję i blisko 10 tys. euro. Odmówił on składania wyjaśnień.

33-latek został tymczasowo aresztowany. Wobec pozostałych mężczyzn zastosowano policyjne dozory. Wszystkim podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony