Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali fałszywych komorników, którzy wyłudzili sprzęt budowlany o wartości ponad 260 tys. złotych

Data publikacji 19.11.2013

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi 3 mężczyznom ustalonym i zatrzymanym przez wrocławskich policjantów, podejrzanym o podszywanie się za komornika, posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami i wyłudzenie, poprzez rzekome „zajęcie wierzytelności” sprzętu budowlanego o wartości ponad 260 tys. złotych. Funkcjonariusze odzyskali w całości wyłudzony sprzęt. Zatrzymani, którzy usłyszeli już w tej sprawie zarzuty, zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji Wrocław-Osiedle, w wyniku prowadzonych działań operacyjnych ustalili i zatrzymali 3 mężczyzn, podejrzanych o podszywanie się za komornika, posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami i wyłudzenie, poprzez rzekome „zajęcie wierzytelności” sprzętu budowlanego o wartości ponad 260 tys. złotych. Zatrzymani to mieszkańcy powiatu wrocławskiego i oławskiego w wieku 28 i 38 lat. Wszyscy podejrzani trafili do policyjnego aresztu.

Do zatrzymania doszło po tym, jak pokrzywdzony mieszkaniec Wrocławia, powiadomił policję o wyłudzeniu przez nieznane osoby sprzętu budowlanego w postaci ładowarki, koparki i młota wyburzeniowego, będącego jego własnością. Z relacji zgłaszającego wynikało, że sprawcy podszyli się pod komornika i pod pretekstem zajęcia wierzytelności za rzekome zadłużenie, zabrali sprzęt budowlany. Pokrzywdzony w tym czasie przebywał poza granicami kraju.

Po otrzymanym zgłoszeniu, rozpracowaniem sprawy zajęli się policjanci pionu kryminalnego. Z ustaleń poczynionych przez funkcjonariuszy wynika, że sprawcy wykorzystując nieobecność pokrzywdzonego, posłużyli się sfałszowanymi dokumentami, w tym dokumentem „zajęcia wierzytelności” i po uprzednim wprowadzeniu w błąd innych osób, co do wykonywania zawodu komornika i co do prowadzonego postępowania egzekucyjnego, w toku którego nastąpiło zajęcie mienia, zabrali sprzęt z terenu, na którym pokrzywdzony go przechowywał.

W wyniku dalszych działań operacyjnych, policjanci ustalili, a następnie zatrzymali trzech mężczyzn, podejrzanych o to przestępstwo. Funkcjonariusze odzyskali także w całości utracony w wyniku przestępstwa sprzęt, który odnaleźli na jednym z placów budowy, położonych na terenie powiatu oławskiego.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli już w tej sprawie zarzuty. Decyzją sądu cała trójka została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące. Za przestępstwa, o które są podejrzani, grozi im teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd. Policjanci Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego z komisariatu Wrocław-Osiedle, prowadzący śledztwo w tej sprawie, w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego przestępstwa.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony