Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pozyskując nielegalne programy komputerowe spowodowali 24 mln złotych strat

Data publikacji 20.11.2013

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP w Lublinie przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Lublinie zatrzymali na terenie Lublina i Świdnika trzech mężczyzn w wieku od 45 do 52 lat. W okresie kilku lat pozyskiwali oni w celu osiągnięcia korzyści majątkowej programy komputerowe o znacznej wartości bez zgody uprawnionych podmiotów. Łączna wartość strat powstała w wyniku tego procederu to ponad 24 mln złotych. Grozi im do 10 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone wspólnie przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie i policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zostało wszczęte w 2011 roku.

W trakcie zbierania materiału dowodowego śledczy ustalili, że jedna z firm działających na terenie Świdnika pozyskiwała w sposób nielegalny programy komputerowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez zgody osób uprawnionych pozyskiwane były specjalistyczne programy komputerowe o łącznej wartości ponad 24 mln złotych.

Jak ustalili śledczy, firma zajmowała się wykonywaniem technicznej dokumentacji projektowej. Programy pozyskiwane w przestępczy sposób miały charakter prestiżowy. Dotyczyły wysokospecjalistycznych drogich oprogramowań technologicznych. Programy były przeznaczone m.in. do badania wytrzymałości towarów, do produkowania urządzeń technicznych. Sprawcy łącznie działali na szkodę 40 różnych firm polskich i zagranicznych.

Do zatrzymań doszło na terenie Lublina i Świdnika. Zatrzymani to dwaj prezesi firmy: 52-letni Ryszard N. i 53-letni Jerzy K. Ponadto zatrzymano 45-letniego Dariusza P., który prowadząc własną działalność gospodarczą zajmował się obsługą systemów komputerowych w firmie należącej do wymienionych.

Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty uzyskiwania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oprogramowania komputerowego o znacznej wartości, bez zgody uprawnionych podmiotów. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie prokurator zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie od 15 do 30 tys. złotych oraz zakazu opuszczania kraju wobec Ryszarda N. i Dariusza P. i dozoru policyjnego wobec Jerzego K. Ponadto dokonano tymczasowego zajęcia mienia ruchomego w postaci samochodu osobowego oraz pieniędzy.

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony