Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chcieli oszukać policję - zostali zatrzymani

Data publikacji 20.11.2013

Biuro Spraw Wewnętrznych KGP pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prowadzi śledztwo, dotyczące zmowy cenowej na szkodę Komendy Głównej Policji. Przetarg dotyczył zakupu przenośnych czytników linii papilarnych na łączną kwotę blisko 15 milionów złotych. W tej sprawie policjanci BSW KGP zatrzymali łącznie 13 osób, którym przedstawiono zarzut zmowy cenowej. Żadna z zatrzymanych osób nie jest funkcjonariuszem ani pracownikiem Policji.

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na czytniki linii papilarnych oraz zakup usług transmisji danych, który rozstrzygnięto we wrześniu ubiegłego roku. Wartość planowanego zakupu opiewała na kwotę blisko 15 milionów złotych. Już w trakcie prowadzenia przetargu wiele zebranych informacji wskazywało na to, że oferenci działają w zmowie. W związku z tym Komendant Główny Policji odstąpił od podpisania umowy, a materiały dowodowe świadczące o przestępstwie przekazał Prokuratorowi Generalnemu. O odstąpieniu od zawarcia umowy szef Policji poinformował także Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Praca policjantów z Biura Spraw Wewnętrznych KGP, którzy od początku analizowali wszystkie wątki związane z przetargiem, pozwoliła na zebranie  materiału dowodowego. W efekcie, w lutym zatrzymano cztery osób – przedstawicieli trzech firm będących oferentami w przetargu.

Z kolei wczoraj do tej sprawy zatrzymano kolejnych 9 osób. Żaden z zatrzymanych nie jest funkcjonariuszem ani pracownikiem Policji. Wśród nich są trzej przedstawiciele operatorów telefonii komórkowej. Do tej pory wszystkie zatrzymane osoby usłyszały zarzut zmowy cenowej w toku przetargów na szkodę Komendy Głównej Policji.  

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze: dozór policyjny, poręczenie majątkowe od 10  do 50 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

KGP / ik

Powrót na górę strony