Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny zatrzymany, który próbował oczernić policjantów

Data publikacji 21.11.2013

Kara do 3 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi powiatu kieleckiego, który złożył nieprawdziwe zaznania o przekroczeniu uprawnień przez policjanta z KMP w Kielcach. To już kolejna osoba, która odpowie za próbę oczernienia funkcjonariusza Policji.

2 kwietnia 2013 roku, 51-letni mieszkaniec powiatu kieleckiego zgłosił się do Wydziału w Kielcach BSW KGP i złożył zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza i nieuzasadnionym użyciu przemocy, czyli popełnieniu przestępstwa z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu Karnego.

Według zgłaszającego, jeden z umundurowanych policjantów, którzy podjęli wobec niego interwencję, bez powodu i żadnych wyjaśnień uderzył go pięścią w brzuch. Do zdarzenia miało dojść w jednym z pomieszczeń komisariatu Policji III KMP w Kielcach. Mężczyzna został tam doprowadzony przez funkcjonariuszy po interwencji w rejonie Targowiska Miejskiego w Kielcach, gdzie miał dopuścić się wykroczenia przechodząc przez jednię na czerwonym świetle oraz odmówić przyjęcia mandatu karnego.

Podczas przeprowadzonych przez policjantów BSW czynności, m.in. zabezpieczono nagranie z kamer znajdujących się w pomieszczeniu, w którym miało dojść do nadużycia siły przez policjanta. Analiza tego nagrania nie potwierdziła zeznań 51-latka. Jak wynikało z zarejestrowanego materiału żaden z funkcjonariuszy Policji, przeprowadzających w siedzibie komisariatu czynności, nie naruszył nietykalności cielesnej zawiadamiającego mężczyzny. Jego wersji wydarzeń w związku z rzekomym uszkodzeniem ciała, nie potwierdził także powołany w sprawie biegły z zakresu medycyny sądowej. Przeprowadzone śledztwo wykazało iż sytuacja opisana przez 51-latka nie miała miejsca i prokuratura umorzyła postępowanie.
Na wniosek Wydziału w Kielcach Biura Spraw Wewnętrznych KGP przeciwko zgłaszającemu zostało wszczęte postępowanie a prokuratura przedstawiła mu zarzuty składania fałszywych zeznań  i zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie (przestępstwo z art. 233 § 1 kk w zw. z art. 238 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.).

BSW KGP / mw,pt

 <<Skazany za próbę oczernienia łódzkich policjantów>>

 

Powrót na górę strony