Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Ostatnia Wieczerza" powróci do Grabowa

Data publikacji 21.11.2013

Policjanci z Zespołu ds. Zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odnaleźli 300-letni obraz "Ostatnia Wieczerza" z ołtarza kościoła w Grabowie. Obraz ten zaginął przed 1986 rokiem.

W sierpniu 2013 roku mieszkańcy podstargardzkiej miejscowości Grabowo powiadomili Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie o zaginięciu obrazów z XVIII-wiecznego ołtarza kościoła w Grabowie. Sprawą zajął się Zespół ds. Zabytków KWP w Szczecinie, który wspólnie z Diecezjalnym Konserwatorem w Szczecinie rozpoczął poszukiwania zaginionych zabytków. Wkrótce okazało się, że obraz ze zwieńczenia ołtarza powrócił na miejsce z długoletniej konserwacji i został zamontowany w ołtarzu, lecz dalej nieznany był los obrazu "Ostatnia Wieczerza" z predelli ołtarza. Obraz ten zaginął przed 1986 rokiem, kiedy to wpisywano w rejestr zabytków ołtarz z Grabowa i wykazano jego brak.

Kościół w Grabowie powstał w XIX wieku. Jego wyposażenie nie zachowało się i po 1945 roku przeniesiono do niego ołtarz z nieużytkowanego kościoła w Strachocinie. Barokowy ołtarz wykonany został w pracowni stolarza Johanna Schmidta w 1712 roku. Środkowy obraz stanowiła scena z Grupą Ukrzyżowania, pod nim, w predelli znajdowała się scena z Ostatnią Wieczerzą, natomiast w zwieńczeniu ołtarza umieszczono scenę Nawrócenia św. Pawła.

Wczoraj policjanci z Zespołu ds. Zabytków wraz z ks. proboszczem z parafii św. Józefa przy kościele św. Jana odnaleźli 300-letni obraz z Grabowa w jednym z pomieszczeń stargardzkiej parafii. O odnalezieniu powiadomiono niezwłocznie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie i Diecezjalnego Konserwatora Zabytków, a według zdjęć otrzymanych od mieszkańców potwierdzono, że jest to zaginiony obraz. Proboszcz parafii św. Józefa zwróci się z wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o wpisanie go w rejestr zabytków jako części ołtarza i po uzgodnieniach z urzędem obraz powróci do Grabowa.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony