Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali złodziejki okradające starszych ludzi

Data publikacji 21.11.2013

Wspólne działania policjantów z Wydziałów Kryminalnego KWP i do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Łodzi doprowadziły do zatrzymania dwóch kobiet, które kradły sposobem na „legendę”. Ofiarami złodziejek padały starsze osoby.

Od jakiegoś czasu łódzcy funkcjonariusze otrzymywali informacje o kobietach, które okradały mieszkania starszych osób. Analiza zgromadzonych w poszczególnych sprawach materiałów wskazywała, że złodziejki za każdym razem działały w bardzo podobny sposób. Swoje ofiary wyszukiwały podczas zakupów lub spacerów. Podchodziły do spotkanych na ulicy lub w sklepie starszych osób oferując im pomoc między innymi we wniesieniu zakupów do mieszkania. Zwykle po rozpoznaniu sytuacji finansowych przyszłych ofiar, przedstawiały się jako pracownice administracji i informowały o zwrocie nadpłaty za wodę. Twierdziły jednak, że posiadają przy sobie tylko banknot 100-złotowy, a zwrot miał wynosić 50 złotych. Chcąc rozmienić pieniądze, ofiara sama wskazywała miejsce przechowywania oszczędności. Mając już tę wiedzę złodziejki na pożegnanie prosiły staruszkę, by sprawdziła, czy w kranach w jej mieszkaniu jest dobre ciśnienie. Gdy pokrzywdzona szła do łazienki i odkręcała wodę, kobiety kradły jej oszczędności.

Policjanci rozpoczęli poszukiwania kobiet i z każdym dniem zawężali krąg podejrzewanych osób. W rezultacie wytypowali dwie kobiety, które mogły mieć związek z kradzieżami. 19 listopada 2013 roku obie zostały zatrzymane w samochodzie przy ulicy Dobrej. Jak się okazało, były to dwie mieszkanki Łodzi w wieku 30 i 41 lat, notowane wcześniej przez policję. Starsza usłyszała już trzy zarzuty kradzieży, a jej koleżanka po fachu jeden zarzut. Ich łupem łącznie padło ponad 16 tysięcy złotych. Śledczy nie zakończyli jednak jeszcze swojej pracy w przypadku podejrzanych. Przypuszczają że na ich koncie może być nawet kilkadziesiąt podobnych przypadków. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do wszystkich, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania, co do osób, podających się za przedstawicieli różnych instytucji, które pod jakimkolwiek pretekstem chcą wejść do naszych mieszkań. W każdym przypadku powinniśmy zweryfikować, czy określona instytucja prowadzi w danym dniu jakieś działania w naszym bloku, choćby przez telefon do administracji osiedla. W każdym przypadku, kiedy zostaniemy oszukani lub okradzeni powinniśmy niezwłocznie powiadomić policję. Starajmy się również zapamiętać jak najwięcej szczegółów odnośnie wyglądu, cech charakterystycznych a także kierunku, w którym oddalili się sprawcy.

(KWP w Łodzi / mj)

Film Policjanci zatrzymali złodziejki okradające starszych ludzi

Opis filmu: kradzieże

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci zatrzymali złodziejki okradające starszych ludzi (format flv - rozmiar 4.06 MB)

Powrót na górę strony