Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Czerwone światło" - to sygnał do zatrzymania się

Data publikacji 22.11.2013

Wrocławscy policjanci na ulicach miasta przeprowadzili działania „Czerwone światło”. Funkcjonariusze zwracali uwagę na stosowanie się do oznakowania wyświetlanego na sygnalizatorach świetlnych i wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. W trakcie prowadzonych działań policjanci ukarali mandatami karnymi osoby, które popełniły wykroczenia drogowe.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej we Wrocławiu przeprowadzili wczoraj wzmożone działania „Czerwone Światło” na ulicach miasta. Funkcjonariusze zwracali uwagę na przestrzeganie przez kierujących pojazdami przepisów ruchu drogowego, a w szczególności stosowanie się do oznakowania wyświetlanego na sygnalizatorach świetlnych i wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Kilkanaście policyjnych patroli pojawiło się na najważniejszych ulicach miasta. Funkcjonariusze ruchu drogowego przez cały dzień prowadzili akcję w różnych miejscach np. na ul. Powstańców Śląskich i Klecińskiej. Już po kilku minutach zatrzymani zostali pierwsi kierujący, którzy popełnili wykroczenia drogowe i wjechali na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

W trakcie wczorajszych działań funkcjonariusze zatrzymali do kontroli łącznie 83 osoby, które popełniły wykroczenia w ruchu drogowym i wjechały na skrzyżowanie lub wejście na jezdnie na czerwonym świetle. zatrzymano było 70 kierujących pojazdami, 12 pieszych oraz rowerzystę - wszyscy zostali ukarani. Kierujących samochodami ukarano mandatami karnymi w wysokości do 500 zł i 6 punktami karnymi.

Sytuacje, z którymi policjanci spotykają się podczas codziennej służby pokazują, że kierowcy nagminnie łamią przepisy, różnie się tłumacząc się ze swojego zachowania. Pragniemy przypomnieć, że żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Przepisy drogowe dopuszczają możliwość przejazdu na tym świetle tylko w przypadku, gdy samochód znajduje się już tak blisko sygnalizatora, że kierowca nie ma żadnej możliwości zatrzymania się bez gwałtownego hamowania, a to zatrzymanie stworzyłoby zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Jak pokazują policyjne statystyki brak uwagi, lekkomyślne zachowanie oraz pośpiech kierowców i pieszych są przyczynami większości poważnych zdarzeń drogowych. Od początku roku wrocławscy policjanci za niestosowanie się do czerwonego światła na sygnalizatorze ukarali mandatami ponad 2 tysiące osób.

W związku z tym apelujemy do wszystkich osób poruszających się po drogach o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, nie tylko w miejscach monitorowanych przez patrole policji.

Policjanci ruchu drogowego z Wrocławia już zapowiadają kolejne akcje skierowane przeciwko osobom łamiącym ewidentnie przepisy ruchu drogowego, nie zwracającym uwagi na stwarzane przez siebie zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

(KWP we Wrocławiu / pt)

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 17.43 MB)

Powrót na górę strony