Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podszywali się za policjantów - wpadli na gorącym uczynku w ręce prawdziwych funkcjonariuszy

Data publikacji 22.11.2013

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi dwóm mężczyznom podającym się za policjantów i współpracującej z nimi kobiecie, podejrzanym o oszustwa i wyłudzanie pieniędzy. Sprawcy oszukiwali osoby, które umawiały się na usługi erotyczne na portalu randkowym z zatrzymaną kobietą. Podejrzani wpadli w ręce prawdziwych policjantów na gorącym uczynku. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, zatrzymani mogą mieć na swoim koncie nawet około 100 tego typu przestępstw. Policjanci w związku z zatrzymaniami zabezpieczyli m.in. atrapy pistoletów, podrobione policyjne odznaki, pojemniki z gazem pieprzowym oraz dużą sumę pieniędzy.

Legniccy policjanci, w wyniku podjętych działań, zatrzymali trzy osoby podejrzane o podszywanie się pod policjantów, oszustwa i wyłudzanie pieniędzy. Zatrzymani to dwóch mężczyzn w wieku 21 i 33 lat, mieszkańcy Legnicy oraz 33-letnia kobieta, mieszkanka jednego z sąsiednich województw. Wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu.

Policjanci wpadli na trop tego przestępczego procederu po tym, jak otrzymali dwa dni temu zgłoszenie o oszustwie, którego ofiarą padł 25-letni mieszkaniec jednego z dolnośląskich miast. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna ten przyjechał do Legnicy na spotkanie z dziewczyną, oferującą usługi erotyczne na jednym z internetowych portali. Kiedy próbował zadzwonić do niej z informacją, że jest już w Legnicy, otrzymał zwrotną wiadomość tekstową, żeby czekał na podanej ulicy, bo w mieszkaniu dziewczyny jest Policja.

Pokrzywdzony zaparkował samochód we wskazanym miejscu, oczekując na ponowny kontakt. W pewnym momencie podeszło do niego dwóch mężczyzn, którzy przedstawili się jako funkcjonariusze policji, pokazując przy tym jakieś metalowe przedmioty przypominające policyjne gwiazdy. Sprawcy poprosili go o okazanie dokumentu tożsamości, a po chwili zakomunikowali mężczyźnie, że zatrzymują go w związku z podejrzeniem o umówienie się przez portal randkowy z nieletnią. W toku dalszej rozmowy zaproponowali mężczyźnie zwolnienie go w zamian za pieniądze. 25-latek zgodził się i przekazał przebierańcom 1,9 tys. złotych. Po zabraniu pieniędzy podający się za policjantów mężczyźni kazali mu wynosić się z miasta.

Do zatrzymania fałszywych funkcjonariuszy doszło wczoraj, w godzinach popołudniowych. Policjanci z legnickiej komendy miejskiej zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy podając się za policjantów usiłowali oszukać kolejnego pokrzywdzonego. W jego rolę wcielił się prawdziwy funkcjonariusz legnickiej policji. Kilka chwil później zatrzymana została kobieta umawiająca spotkania. Przy zatrzymanych oraz w ich mieszkaniach policjanci znaleźli atrapy pistoletów Glock i Walther, podrobione policyjne odznaki, pojemniki z gazem pieprzowym oraz dużą sumę pieniędzy.

W trakcie prowadzonych czynności zatrzymani przyznali się do oszustw dokonywanych na mężczyznach, którzy przyjeżdżali do Legnicy po znalezieniu ogłoszeń w Internecie. Zatrzymanym, za czyny o które są podejrzani, grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci wystąpią za pośrednictwem prokuratury do sądu z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie.

Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, zatrzymani mogą mieć na swoim koncie nawet około 100 tego typu przestępstw. Zdarzało się, że jednego dnia fałszywi policjanci wyłudzili pieniądze od 3 - 4 mężczyzn, a najwyższa kwota jaką udało się wyłudzić przestępcom to ponad 4 tys. zł.

Dlatego policjanci zwracają się do wszystkich poszkodowanych, którzy do tej pory nie zgłosili tego typu przestępstwa na policję, aby zgłaszali się do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy w celu złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie. Policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe wraz z kartami pamięci i kontaktami byłych klientów – do większości z nich uda się więc dotrzeć. Policjanci zapewniają pełną anonimowość składającym zeznania.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Film Podszywali się za policjantów - wpadli na gorącym uczynku w ręce prawdziwych funkcjonariuszy

Opis filmu: oszustwa, wyłudzenia, podawanie się za policjanta

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Podszywali się za policjantów - wpadli na gorącym uczynku w ręce prawdziwych funkcjonariuszy (format flv - rozmiar 1.49 MB)

Powrót na górę strony