Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą

Data publikacji 22.11.2013

Świętokrzyscy policjanci w dwóch województwach zatrzymali cztery osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. oszustwami na szkodę firm i oszustwami podatkowymi. U zatrzymanych zabezpieczono dokumentację finansowo- księgową oraz telefony i komputery mogące służyć do popełniania przestępstw. Wśród zatrzymanych jest 39-letni mieszkaniec Staszowa, który w kwietniu ubiegłego roku usłyszał zarzuty oszustwa na szkodę 17 osób na ponad 250 tys. złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie ze śledczymi z Prokuratury Okręgowej w Kielcach, rozpracowując grupę zajmującą się m.in. handlem narkotykami, zatrzymali dwóch mężczyzn i dwie kobiety, podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymany w środę 39-letni mieszkaniec Staszowa, od czerwca 2011 roku kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się głównie popełnianiem przestępstw gospodarczych i skarbowych. Z ustaleń wynika, że mężczyzna założył kilka fikcyjnych firm. Ogłaszając się w Internecie oferował do sprzedaży materiały budowlane. Pieniądze od klientów wpływały na konta firm, jednak towar, za który miały być zapłatą nie był wysyłany, bo po prostu go nie było. W ten sposób oszukał 17 osób na łączną kwotę ponad 136 tys. złotych. Ponadto śledczy ustalili, że mężczyzna wystawiał fikcyjne faktury VAT i zakupił samochód kradziony w Niemczech o wartości ponad 200 tys. złotych. Audi A6 zostało odzyskane i zabezpieczone, a niebawem wróci do właściciela. Kierujący grupą usłyszał także zarzut prania brudnych pieniędzy.

Tego samego dnia policjanci zatrzymali także 34-letniego mieszkańca Staszowa oraz dwie kobiety w wieku 26 i 35 lat. Cała trójka usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo 34-latkowi zarzuca się oszustwa na szkodę kilkunastu osób na ponad 250 tys. złotych.

W trakcie zatrzymania policjanci przeszukali 9 miejsc, w których zabezpieczono dokumentację finansową, komputery i telefony oraz na poczet przyszłych kar i grzywien kilka zegarków o wartości ponad 60 tys. złotych.

Decyzją sądu obaj zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Natomiast zatrzymane kobiety zostały objęte dozorem policji oraz mają wpłacić po 10 tys. złotych każda tytułem poręczenia majątkowego. Mają także zakaz opuszczania kraju.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast za jej kierowanie można spędzić za kratami nawet 10 lat.

Jak mówią śledczy, sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone są dalsze zatrzymania.

(KWP w Kielcach / mj)

Powrót na górę strony